View Single Post
  #6  
Vechi 26.02.2012, 20:29:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cei care sunt foarte in varsta si foarte bolnavi pot posti numai prima si ultima saptamana din post, dar trebuie sa tina miercurile si vinerile de peste an si in locul postului pe care nu il pot tine, sa faca mai multa rugaciune, mai multa milostenie...

Sa ne amintim ca postul nu e scop in sine, nu iarta pacatele, nu se tine pentru sanatate, ci pentru dezrobirea de patimi si chiar pentru asemanarea cu sfintii si cu Hristos, care a tinut post 40 de zile, inainte sa iasa la propovaduire!

Postul e vreme buna pentru lucrarea interioara. Cat priveste TV-ul si netul, sa nu uitam ca noi trebuie sa eradicam cauzele, nu simptomele. Nu sunt lucruri rele in sine, doar ca trebuie sa dobandim discernamantul de a le folosi cum trebuie. Spre exemplu, ai mei se uita mult la OTV, ceea ce imi displace. Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!

Post usor si binecuvantat tuturor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote