View Single Post
  #16  
Vechi 21.01.2011, 14:20:09
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Timotei 3:15-17)

La noi exista mai multe tipuri de program de lecturare pe care le poti urma,tinand cont de anumite aspecte.Intrucat la dvs,la ortodocsi,abordarea este diferita,eu cred ca cel mai bine este sa mergeti la duhovnicul dvs care,stiind cat puteti,va va recomanda o metoda si un program pe masura puterilor fiecaruia.

Poate sa dureze si mai mult,nu este o limita.Ideea este sa fie inteleasa,aprofundata si pusa in practica.Si din acest punct de vedere puteti gasi sprijin in cadrul bisericii dvs.Unde exista neclaritati,nu trebuie sa se sperie nimeni.Notati in cuvinte clare ce nu intelegeti si mergeti la preotul/duhovnicul dvs sa va lamureasca sau sa va indice lecturi in acest sens.Nu va ingrijorati,toti avem "dinti de lapte" asa ca intelegerea vine cu voia Celui de Sus,rugaciunea pentru ajutorul Lui fiind o conditie sine qua non.

Eu cred,vobesc strict in numele meu,ca nu ar trebui sa treaca o zi macar fara rugaciune si lectura din The Holy Bible.Studiati-o cum socotiti de cuviinta,conform Credintei dvs,dar numai sa nu o uitati.Sa va dea Cel de Sus lumina,bucurie si speranta in intelegerea Sfintei Scripturi.

Last edited by Scotsman; 21.01.2011 at 14:25:44.
Reply With Quote