Subiect: Holocaustul
View Single Post
  #427  
Vechi 11.03.2011, 16:42:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te-ai infuriat inutil svovi.
Daca citesti ceea ce scriu fostii detinuti politici despre acele vremuri, vei avea alta imagine despre tot ce s-a intamplat.
Au fost legionarii de partea comunistilor? atunci de ce au incercat comunistii sa-i extermine pe legionari? Raspunsul il gasesti in Interviul luat lui Lenin de Giovanni Papini.
Spui ca Sima a vrut sa ia puterea de la Capitan? Nu de la Capitan, ci de la Antonescu, motiv pentru care nu a mers la intalnirea cu Hitler din '41, fapt care i-a atras ura lui Hitler. Acesta i-a dat mana libera lui Antonescu in privinta ML. Am vazut la TV inregistrare pe film a revenirii in tara a generalului Antonescu dupa intalnirea cu Hitler: radia de fericire pentru rezultatul obtinut: promisiune de reintregire a Romaniei, precum si permisiunea de a-i putea inlatura pe legionari. Era atat de fericit, incat el, omul sobru ce era, si-a sarutat sotia pe aeroport!
Acum ma intreb cam cat de tembel trebuie sa fi un conducator, ca sa cauzeze voit arestarea a mii de membrii din organizatia sa, slabind-o astfel definitiv? Nu ma indoiesc ca Sima a facut greseli, dar aceasta greseala, precum si acuzatia ca ar fi vrut sa introduca bolsevismul in Romania, sunt de-a dreptul de necrezut. Daca ar fi vrut sa introduca comunismul in Romania, ce acauta sa ceara azil politic in Germania hitlerista?!? S-ar fi putut duce in Savietkaia Saiuza, ca era mai aproape: doar trecea Prutul.

Dealtfel afirmatia ta, ca nu mai pricep nimic din istorie nu corespunde adevarului: abia acum incep sa inteleg ceva.
Nu ma indoiesc de sentimentele tale curate, dar patima legionara nu am si nu voi avea. Am insa un ascutit simt al dreptatii.
Citat:
Ăsta vi se pare holocaust? Adică în loc să faci pușcărie ori să fii condamnat la moarte sau pe viață sau pentru câțiva ani la temniță și ocnă, să fii deportat și să ți se dea pământ, case, teren și transport gratuit cu trenul.
Scuze. Intr-adevar am confundat; era vorba de tigani, nu de evrei. Acestora insa li se luasera carutele cu cai, precum si aurul ascuns in oiste; vorbim de cateva kg de caruta. Chiar si in acest caz mi se pare umor negru sa amintesti de transport gratuit, avand in vedere ca nu s-au mai intors acasa. Au fost insa despagubiti de nemti; ori asta spune ceva.

Off-topic: Dar nu inteleg de ce se discuta despre ML aici pe "Iudaism"?
Reply With Quote