View Single Post
  #42  
Vechi 14.02.2013, 11:43:24
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pe Iisus l-au vazut toti, iar unii au recunoscut in el pe Hristos.
La Fatima a fost cu totul altceva.
Pe Isus nu L-au vazut toti. Numarul imens de crestini care s-au convertit dupa moartea Lui, inclusiv dupa moartea apostolilor, au facut-o pe baza credintei, credinta intemeiata pe lucrarea harului fie interior (interiorul fiecarei persoane), fie exterior (minuni). Nici dumneavoastra (cred) nu L-ati vazut pe Hristos, totusi credeti in El.

Chiar Domnul nostru ne-a spus ca daca nu putem crede in El pentru ceea ce a spus sa credem macar pentru lucrarile (minunile) pe care le-a facut. Stiu teoria lui Catalin ca minunile de la Fatima sau Lourdes ar fi de la diavol. Totusi, nicaieri in Sfanta Scriptura diavolul nu a facut vreo minune care sa aiba ca rezultat o mai mare lauda adusa Lui Dumnezeu sau Sfintei Fecioare. Daca diavolul ar face o astfel de minune ar lucra la ruinarea imparatiei sale, ceea ce e absurd. Nu mai spun ca eu nu cred ca diavolul poate reda vederea celor orbi, sau sa-i faca pe ologi sa mearga, sau... Cel care ii da unui orb vederea, sau invie un mort, are putere asupra vietii, iar diavolul nu are aceasta putere. Duhul Sfant, prin sfintii nostri, face acest lucru, niciodata diavolul.
Reply With Quote