View Single Post
  #7  
Vechi 07.11.2014, 14:52:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?
Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Animalele au viata, dar nu au suflet, care este chipul si asemanarea lui Dumnezeu, doar oamenii au. Aceasta presupune ratiune, vointa proprie, constiinta, etc. De exemplu un animal nu stie ca este animal, nu isi constientizeaza conditia.
Si animalele pot avea unele simtaminte. Noi dupa ce murim ne ramane sufletul, dar ele nu au sufletul ca omul. Asta nu inseamna ca nu poti iubi toate vietatile, pentru ca au viata in ele.
Reply With Quote