View Single Post
  #108  
Vechi 22.06.2016, 13:56:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Aici te înșeli. Alin a afirmat public, loud&clear, pe alt topic, că "cei ce au fost iconoclaști sau alți eretici din ascultare de ierarhie s-au mîntuit". A spus-o ca întrebare retorică, în răspuns la o întrebare a unei foste încărniri forumistice a mea.
Detest cipofobia și obsesia cu anti, nu cred că nea anti vine la sinodul aiesta, dar ascultarea oarba suna a secta malefica sau chiar are ceva din posesiunea draceasca, conceptual vorbind. E un fel de "azi sintem ortodocsi ca asa vrea ierarhia, mîine eretici, dacă așa vrea ierarhia și poimîine ortodocși din nou doar dacă ierarhia se...răzgîndește". E o atitudine de șobo lobotomizați, nu de ființe umane.
După "ascultători", laicii sînt catehizați de formă. Logic: de ce să îți mai cunoști și deosebești credința proprie, dacă nu ai dreptul, ca laic, să o aperi?!
Da bine, am observat că pe internet, și nu numai, e o preeminență tacită a opiniilor oficiale sau pro-oficiale. Și asta doar fiindcă unii vor să fie integrați și să o ducă bine. Și nu mă refer la el, ci la cei care dau tonul la scara cea mai largă. Sper că aceștia să nu o ducă bine, în ciuda servilismelor benevole.
Catehizati sunt toti, intr-un fel sau altul, problema e ca nu toti oamenii iau lucrurile la fel in anumite aspecte particulare.

Sa nu mai discutam ca sunt unii care dimpotriva, trebuie sa lupte impotriva a ceea ce au fost catehizati ca sa iasa la lumina, deci catehizarea in sine nu e mereu un avantaj.

Pana la urma ceea ce face diferenta nu e gestul exterior ci impusul interior, sunt oameni care fac lucrurile corecte din motive gresite si invers, cred ca pana la urma conteaza aplecarea spre bine iar aici Dumnezxeu este judecatorul suprem.

Insa noi nu putem sa nu subliniem, uneori, unele incoeerente in judecata celor care tin sa ne spuna ca au luat cea mai buna si logica si "ortodoxa" decizie atunci cand vorbesc impotriva unor lucrui sau pentru ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote