Subiect: ganduri
View Single Post
  #1  
Vechi 27.02.2008, 10:08:21
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit

Incă din data de 13, mă cuprinsese un război înfricosător pentru micimea măsurilor mele duhovnicesti. Pentru părintii sporiti, el s-ar fi dovedit probabil o glumă. Pentru mine însă, era ceva peste puteri. Brusc, mintea mi s-a umplut de gânduri. Altfel spus, dacă într-o zi obisnuită mi se derulau prin minte două-trei gânduri pe minut, spre exemplu, deodată s-au cumulat o sută - două sute de gânduri! Se succedau cu o viteză formidabilă, exercitând o presiune insuportabilă asupra mintii. Am căzut astfel pradă unei foarte grave stări de confuzie. Mai mult, toate aceste gânduri erau rele, urâte, cu un accentuat substrat negativ, si toate îmi propuneau să nu merg la priveghere. M-am pierdut, nepricepând ce se întâmplă cu mine. Situatia putea fi asemănată cu aceea în care un oarecare guraliv, viclean, răutăcios si perfid, îti vorbeste încontinuu la ureche, comentând cu mare patos toate cele din jurul tău - oameni si situatii, fără să-ti lase nici cel mai mic răgaz pentru a-1 contra si a ordona lucrurile într-un cadru logic. Te bombardează fără întrerupere, pricinuindu-ti dureri de cap si secătuire sufletească"

Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie
Dyonysios Farasiotis

Pe mine m-a intrigat pasajul in care spune ca ii trec cam 2, 3 ganduri pe minut. Si m-am gandit la mine. Cam ce e in capul meu. Apoi am intrebat pe altii. Cam cate gandurile le trec prin minte pe minut. Cam aiurea e contorizarea asta ..dar asa ca idee, merge. Si m-am gandit sa intreb si pe altcineva. De asta am postat pe acest forum. Presupun ca va munciti sa tineti gandurile sub control. Asadar intrebarea mea era :

Cam cate ganduri va trec prin minte ? Nu ma refer in timpul rugaciunii sau in situatii de stres sau ispita. Asa ..cand mai stati si voi linistiti.
Eu unul nu ma aflu bine. Ma aflu in situatia... "deodată s-au cumulat o sută - două sute de gânduri". Credeam ca e normal pana am citit ce spunea el.. "Altfel spus, dacă într-o zi obisnuită mi se derulau prin minte două-trei gânduri pe minut".

E ,strict, o intrebare personala. De fapt ma interesa daca mai sunt ca mine ..sau e timpul sa-mi pun probleme serioase?!
Reply With Quote