View Single Post
  #1  
Vechi 18.11.2008, 12:42:40
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit "Interconfesionalitate" in aceeasi credinta

Un patron și-a tras biserică în fundul grădinii

"În scurt timp este posibil ca refrenul cântecului “Vreau o minune în viața mea” să devină șlagăr la Păltiniș. Creștinii ortodocși de stil vechi există pretutindeni pe teritoriul țării. Chiar și ortodocșii majoritari (de stil nou) cochetează uneori cu tradițiile pe stil vechi. Dar în comuna Păltiniș se pune de o “concurență neloială” între adepții celor două stiluri. În termeni de specialitate, această practică se cheamă prozelitism. Regretabil este că această concurență este cauzată de sfântul botoșănean Ioan Iacob Hozevitul de la Horodiștea. Deși este un timp de când și-a lăsat osemintele pe pământ, canonizarea sa a determinat o serie de acțiuni de revendicare a credinței sfântului. Primul pas a fost făcut la 13 februarie 1998. Zi cu ghinion în accepția pesimiștilor. Nu se știe pentru cine. La data respectivă a fost sfințit locul viitoarei primei bisericuțe de stil vechi din Păltiniș. Chiar lângă Casa memorială a sfântului. Manole, viitorul proprietar al bisericuței, zice că sfințirea a făcut-o chiar protopopul de la Darabani. Gabriela Balahura, supraveghetor, a spus că de fapt sfințirea a fost doar ca pentru o troiță și că biserica a fost ridicată fără nici o binecuvântare. Manole, de la bisericuța care a primit numele sfântului, are propriile lui opinii. Pe care ni le-a împărtășit după întreruperea sa din slujba solitară pe care o făcea în biserică. “Sfântul este ortodox, dar a propovăduit dogme mai pe vechi. Eu nu știu dacă sunt pe stil vechi sau nou. Mulți spun că mi-am lăsat barbă de fudulie. Barba nu este o mândrie în sine. În spatele ei se pot ascunde multe păcate. Să știi că eu am mai ajutat și la construcția celorlalte biserici din comună. Unora li se pare suspect că sunt pe stil vechi, dar cred că nici unul nu suntem așa. Este foarte greu să fii pe stil vechi. Eu aș ține credința sfântului dar… nici în cap nu-mi dau. Mă străduiesc. Atât. Eu nu pot spune o minciună chiar dacă ceilalți o fac. Sfântul nostru de asta a plecat de aici în pustiu. În 1936, când s-a forțat trecerea la dreapta credință. Sfântul a plecat pe vremea lui Miron Cristea. Schimbarea calendarului a fost universală. Dar de la al șaptelea sinod nu a mai fost unul universal pentru că se întruneau doar o parte dintre ierarhi. Deci schimbarea calendarului a fost impusă. Asta este, și acum există tendința de a se impune unele lucruri în ortodoxie. Și nu e credința de vină ci păstorii mai bărboși decât mine. La sfințirea locului pentru această biserică a fost un sobor de preoți. Am avut binecuvântare și de la părintele Cleopa. Dar după ce am făcut tot ce se vede au apărut nemulțumiri. Au vrut chiar să strice schitul care 80% a fost făcut pozacu ajutorul oamenilor din sat. Am avut proces cu primarul și prefectul. Acum am trimis cazul la Curtea Europeană. Pictorul care a pictat aici a făcut astfel de lucrări și la Darabani. Să nu se mai spună că-s nu știu cum, sau eretice. Eretică e doar vrajba lor și interesul de monopolizare…”, a declarat Manole, practic proprietar, mai mult decât slujitor. Viceprimarul comunei, Gheorghe Olariu, a spus că, din câte știe el, “ Manole a primit aprobare pentru că spunea atunci că vrea să facă un fel de grajd. Dar până la urmă a făcut biserică”. Afirmația este tendențioasă, pentru că nu concordă nici cu spusele “proprietarului” nici cu cele ale Gabrielei Balahura. Aceasta din urmă fiind susținută de către preotul paroh din Păltiniș. Bisericuța lui Manole este, deci, la Horodiștea. O alta, aproape cât o catedrală, se află în construcție chiar lângă casa parohială a preotului Traian Drob din centrul comunei Păltiniș. Părintele Drob a spus că “nu prea este corect, dar sunt tolerați. Eu nu pot să fac nimic. Ierarhii știu ce au de făcut și asta este. Biserica asta este tot pe stil vechi și normal că, de fapt, se încearcă a se face prozelitism. Pe mine mă supără mai mult că și-au făcut-o chiar sub fereastra mea. Îmi bat toaca în fiecare dimineață. Ce să vă zic, mai multe întrebați-l pe părintele protoiereu Pânzaru”. La biserica de lângă casa parohială am vorbit cu familia Pintilii. Întrebat dacă au avut probleme cu construcția, Petruț Pintilii a spus că “Primăria chiar ne-a ajutat. Capela are hramul sfântului pentru că este al nostru și a fost pe stil vechi, chiar dacă ceilalți nu recunosc. Ierarhia preoțească la noi se numește succesiune apostolică”. Fata acestuia, Rodica, a menționat că “pe timpul regelui Ferdinand s-a schimbat credința. La cererea papei de atunci, în 1919, Ferdinand s-a făcut catolic. Până în 1924 a fost stilul vechi. Atunci a fost introdus cel nou, oficial. Dacă ei spun că nu avem dreptate, să vadă lucrările Sfântului Sinod de la 318. Și atunci erau erezii, dar acum sunt altele. De fapt Pedalionul cuprinde toate canoanele adevărate. Stilul nou este un fel de catolicism pe stil vechi, iar stilul vechi este adevăratul ortodoxism”. Am rămas surprins de amalgamul de cunoștințe ale domnișoarei Pintilii, mai ales că în țară nu există școli de teologie pe stil vechi. Totuși, ea spune că au un mitropolit pe nume Vasile Mogârzan. “Părintele Drob a spus că nu vrea să primească pe creștinii de stil vechi în cimitir. Așa că o să-i facem cimitirul nostru chiar sub geamul lui”, a mai spus Pintilii. Contactat telefonic, părintele protopop Constantin Pânzaru a declarat că bisericuța lui Manole nu este pe stil vechi, că aceasta s-a construit pe terenul pozalui Manole și face parte din Centrul de Pelerinaj. “Singura biserică de stil vechi din tot Darabaniul este cea a familiei Pintilii. Ei sunt un fel de asociație religioasă. Acolo, inițial, a fost un proces între ei și parohie pentru că vroiau să construiască pe terenul casei parohiale. Au pierdut procesul și și-au făcut în curtea lor. Normal că este vorba și de prozelitism, pentru că în zonă nu sunt decât ei pe stil vechi, adică vreo șapte persoane din familie”, a declarat protoiereul Pânzaru. Din spusele primarului Romanescu, am reținut , însă, că la o populație de vreo 3.500 locuitori, înregistrați în comună la ultimul recensământ, ar fi vreo 30 de adepți ai ortodoxiei pe stil vechi. Sfântul Ioan Iacob de la Neamț Hozevitul a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română în 1992 și se pomenește în fiecare an la data de 5 august. Sfântul a trăit între anii 1913 - 1960. S-a născut în satul Crăiniceni, comuna Horodiștea (Dorohoi era județ pe atunci), în familia de țărani Maxim și Ecaterina. Nu a avut frați. Numele de botez a fost Ilie. În 1916 a rămas orfan, în grija rudelor. Primii ani de școală i-a făcut în satul natal. Gimnaziul l-a făcut la Lipcani - Hotin și liceul la Cozmeni - Cernăuți. În 1932, când rudele au vrut să-l dea la Teologie să-l facă preot, Ilie a spus că vrea să devină călugăr. Între 1934 - 1935 a făcut serviciul militar la Dorohoi, ca infirmier. După armată se întoarce în obștea Mănăstirii Neamț, sub ascultare de bibliotecar și îngrijitor la bolniță. În 1936, rasoforul Ilie Iacob este tuns călugăr, primind numele de Ioan. Primul pelerinaj la Mormântul Sfânt îl face în noiembrie 1936. Timp de 10 ani s-a nevoit în Mănăstirea Sfântul Sava din pustiul Iordanului, lângă Betleem. Între 1939 - 1940 Ioan Iacob s-a nevoit în pustiul Qumran și într-o peșteră aproape de Marea Moartă. Doi ani, până în 1941, a stat cu alți călugări din Țara Sfântă într-un lagăr pe Muntele Măslinilor, din cauza războiului. Fiind eliberat, se întoarce la Biserica Sfântului Sava. În 1947 este hirotonit diacon. În același an este hirotonit preot la Mormântul Domnului și este numit de către Patriarhia Română egumen la schitul Sfântul Ioan Botezătorul de pe Valea Iordanului. Din 1953 se retrage la o peșteră numită Chilia Sfânta Ana. Îmbolnăvindu-se, a murit la 5 august 1960, la vârsta de 47 ani. A fost înmormântat în aceeași peșteră. După 20 de ani, la 8 august 1980, trupul său a fost aflat întreg, răspândind bună mireasmă. Moaștele au fost depuse în Biserica Sfântul Gheorghe din Hozeva. Osemintele sfântului sunt îmbrăcate cu veșmintele unui ierarh român. La îmbrăcare, i-a căzut o falangă. Aceasta se află la Mănăstirea Neamț. (Marian MOROȘAN)"

sursa: http://www.jurnalulbtd.ro/28-Mai-2005-arhivat-569
Reply With Quote