View Single Post
  #11  
Vechi 30.04.2009, 02:27:24
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Si te poti ruga ?
...

Au fost si poate mai sint nebuni pentru Hristos care mergeau in bordeluri pentru a le vorbi Magdalenelor de viata vesnica,si de tara iubirii si de Iisus Hristos Dumnezeu,chiar cu mari riscuri,si din partea ispitelor dar si a unor oameni.
Dupa cum, in marea majoritate,oamenii se duc acolo pentru alte lucruri...

In mod normal,sa zicem...intr-o discoteca nu prea ai ce sa-i ceri lui Dumnezeu,iar ceea ce vezi s-ar putea sa-ti vina cu putere in minte la vremea rugaciunii si sa te tulbure....te bagi singur in ispite,cum s-ar spune.

Da,Tatal ceresc si-a manifestat in mod covirsitor dragostea fata de fiul risipitor...dar noi am vazut-o numai cind acela s-a intors,ca sa fie viu.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.
Cred ca merge si asa...oricum trebuie spus la duhovnic,ca dupa noi,am avea toate masurile...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote