View Single Post
  #426  
Vechi 29.03.2010, 20:20:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai demult existau niște canoane și pentru bărbații care ar avea poluții. A renunțat Biserica Ortodoxă la ele și le-a menținut doar pe cele pentru femei ?
Nu stiu daca a renunta, dar nu se vorbeste absolut nimic despre barbati, problemele si interdictiile pentru ei.

Da, pentru curățenia în altar, în principiu trebuie un bărbat. Dar altarul (presbiteriul) ocupă o mică parte a spațiului consacrat. Mai există pridvor, pronavă și navă. Uneori gropniță. Mai există spațiile non-consacrate. E loc destul de făcut curat !
Locurile sunt ocupate: o tanara si in rest barbati. Parintele ii sustine pe ei.

Nu ? E ceva nou pentru mine. Nu știam că femeile nu pot face cateheză. Nu neg, dar mă miră, trebuie să fie o prevedere foarte nouă.

Nu e așa: de cântat nu numai că au voie femeile, dar de obicei ele o fac. În orice biserică ortodoxă intru, femeile formează corul în proporție de cel puțin 80 %.
Nu aveți voie să citiți Apostolul. Dar nici bărbații nu au voie, afară de cazul în care sunt consacrați pentru asta.

Cum n-au voie barbatii? Si ce anume consacrare?
Am citit insa de fapt femeia in biserica trebuie sa taca. Tot imi dati exemplu cu Sf. Parinti si parintele Cleopa.
In cor la strana cant.


Un rol vi s-a spus deja: acela de a fi nașă de botez. Mai există multă nevoie de implicare în opera caritabilă a Bisericii dv. Ce-ar fi să participați la distribuirea ajutoarelor pentru săraci ? Ce-ar fi să mergeți de Crăciun să duceți cadouri copiilor din parohie ?
Dar grup de rugăciune există în parohia dv ? Cereți preotului binecuvântare de a înființa unul. Sunt sigur că i-ar surâde ideea.
Ieșiri la iarbă verde se fac ? Curând va începe sezonul. Ocupați-vă de munca de organizare. E destul să reuniți 10 familii de credincioși și să stabiliți cine aduce fleicile și cine îl duce pe preot să sfințească bucatele. Asta va mări mult coeziunea din parohia dv.
Dar pelerinaje, când s-au organizat ultima dată la parohia dv ? Poate că preotul paroh e trist și se gândește: "de când slujesc aici, iacă nu a venit nimeni să ceară să se facă un pelerinaj și să se ocupe de înscrieri, de găsit autocar, de traseu și de atâtea. Eu nu mai prididesc cu spovezile, nu am cum să fac asta ! Ce păcat !"
Pagină web parohială aveți ? Dacă nu, faceți-o, nu e mare brânză. Întreținerea ei, însă, e MULT mai dificilă. Dacă deja aveți, verificați: precis nu e adusă la zi și ultima știre e aceea cu alegerea PF ca patriarh. Mereu e nevoie de cineva să actualizeze paginile.
Însă munca poate cea mai grea, și aceea de care unui preot îi e groază să o facă, este strângerea fondurilor pentru parohie. Probabil că nici membrii Curiei Parohiale (sau cum se numesc stâlpii parohiei la dv) nu și-au plătit taxa anuală. Aveți o ocazie ideală de a-i stressa un pic pentru o idee nobilă: a strânge bani pentru opera lui Cristos în lume.

Și mai sunt atâtea și atâtea de făcut, încât mă întreb uimit: cum se poate ca cineva să spună că nu e nimic ce ar putea face ???
La unele idei am raspuns chiar in textul tau.
In rest:
1. Nu am avut ocazia sa botez. Mi-as fi dorit. Era chiar sa stric o prietenie pentru ca nu au vrut sa botez eu copilul. Lumea prefera, nu stiu de ce, rude ca nasi- frati, surori, veri, etc.
2. Am incercat sa ma implic in biserica.
Nu se face nimic, nimic social. Putinul care se face, il organizeaza parintele cu alte persoane. M-am rugat si nu m-au primit. Cerc inchis...
Pagina de internet avem ...parintele singur si personal o face. Nu vrea sa lase pe altul.
Am vrut sa fac revista, biblioteca - nu m-au lasat.
Am vrut sa fac asociatie sa ajutam copii, batrani, bolnavi, activitati culturale, scoala si gradinita de limba romana etc. N-a fost interes. Am luptat singura.

Asta este cu biserica. M-am retras si imi gasesc in afara ei.

@Sergiu - daca tu numesti mandrie tot efortul meu zadarnic, asa o fi.

@Grabriella - nu prea te inteleg. Mi-o fi lipsind ceva, nu spun nu. Dar credinta pentru mine inseamna si sa faci ceva concret pentru oameni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.03.2010 at 20:22:04.
Reply With Quote