View Single Post
  #427  
Vechi 29.03.2010, 22:13:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu se face nimic, nimic social. Putinul care se face, il organizeaza parintele cu alte persoane. M-am rugat si nu m-au primit. Cerc inchis...
Pagina de internet avem ...parintele singur si personal o face. Nu vrea sa lase pe altul.
Am vrut sa fac revista, biblioteca - nu m-au lasat.
Am vrut sa fac asociatie sa ajutam copii, batrani, bolnavi, activitati culturale, scoala si gradinita de limba romana etc. N-a fost interes. Am luptat singura.
Se poate să fie o problemă cu parohia respectivă și conducerea ei. Aveți deplină libertate să frecventați orice parohie ortodoxă și să vă implicați în viața ei de credință. În sfârșit, deși sprijinul preotului este oricând de preferat, multe lucruri se pot face fără sprijinul lui.
De exemplu, eu am făcut o pagină despre credința mea, pe care o îngrijesc: www.catehism.ro Singurul ajutor pe care l-am solicitat și obținut a fost copyrightul (dreptul de difuzare pe Net), prin scrisoare oficială de la episcopul vicar. Am tradus și o carte de catehism și am solicitat un preot pentru "Concordat cum originale". Mă ajută cineva, cu mari întârzieri, nu în ritmul pe care l-aș vrea, dar e un bătrân preot de 80 de ani care mă ajută în ritmul lui.
Am făcut forumul Răspunsuri Catolice, pe care îl administrez: http://forum.studentiecatolica.ro/
Asta, referitor la Internet. Am mai organizat cursuri de limba latină liturgică. O parohie (alta decât a mea) m-a ajutat în sensul că mi-a pus la dispoziție în mod gratuit spațiul din Casa Parohială. Asta a fost tot ce am avut nevoie, principala greutate ca să organizezi un curs e spațiul. Profesoara de latină a refuzat orice onorariu. Oamenii se entuziasmează ușor, dacă e cineva să-i adune. Până la urmă, singura cheltuială pe care am făcut-o a fost de papetărie și premiile. Bugetasem cursul cu 20 de milioane și am cheltuit doar 4.

În sfârșit, am mai organizat cateheză de primă împărtășanie pentru copii. A fost foarte greu, dar am reușit: nu se mai făcuse asta niciodată la mine la parohie, nici nu s-a mai făcut de atunci. Și eu am întâmpinat tot felul de suspiciuni și chiar adversități: ipoteza că faci ceva în mod gratuit, pur și simplu din dorința de a fi agent al lui Cristos în lume, pare incredibilă multora. Dar, cu rugăciuni și cu sârguință, nu există obstacol să nu poată fi trecut ! Iar copiii care au recapitulat ei înșiși lepădările și promisiunile făcute în numele lor la Botez au fost așa de minunați încât au făcut să uit toate greutățile ca să ajung acolo !

Ca să faceți școală sau grădiniță, e extrem de complicat. Înhămați-vă la lucruri pe care le puteți face singură sau în grup mic. Ajutorarea bătrânilor ar fi în această categorie. Tot ce aveți nevoie este să găsiți încă cel puțin 2 sau 3 persoane în parohie care să vrea să facă asta. Găsiți-le ! Motivați-le ! Au auzit despre comorile din Cer, care nu ruginesc ? Au auzit cuvintele Mântuitorului "dacă ați dat unuia dintre aceștia, Mie mi-ați dat !" ? Au auzit de "dăruind, vei dobândi !" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote