View Single Post
  #6  
Vechi 14.07.2010, 19:57:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,

Am 25 de ani si sunt de religie ortodoxa. Am deschis acest subiect pentru ca sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si vorbe bune. Cineva tare drag mie nu respecta deloc biserica si nici pe preoti. Nu crede ca Dumnezeu a creat lumea si nu recunoaste botezul ortodox( lucru pe care mi l-a spus cand l-am intrebat daca a fost botezat...insa n-am reusit sa aflu daca a fost sau nu botezat). Mi-a spus ca a citit Biblia si ca nu e de acord cu ce scrie acolo, nu crede in lucrurile respective si considera biserica si pe preoti drept manipulatori. El vorbeste despre ,,puterea creatoare'' cand se refera la creatorul lumii, deci el nu zice ,,Dumnezeu, creatorul lumii''.

Mentionez ca desi are acest mod de gandire (inexplicabil de ciudat pentru mine), nu mi-a spus niciodata ca ar fi bine sa ma las de religia mea sau de convingerile mele, ci doar a polemizat cu mine pe acest subiect de cateva ori. Oricum, chiar daca mi-ar sufera sa renunt la religia mea, nu ar reusi pentru ca eu cred in invataturile preotilor si ale ortodoxiei. Pentru mine Sfanta Liturghie este foarte importanta si invataturile de la predica imi sunt folositoare. Intrebarea mea este: cum pot sa-l fac pe acest om drag sa renunte la acest mod de gandire total bolnavicios( cu sensul de gresit)? Nu cred ca am vreo sansa sa-l pot lamuri cu vorba ca greseste. Ma astept sa-l pot ajuta prin rugaciuni/post/paraclise/acatiste spuse de mine pentru el, pentru binele si mantuirea lui. Insa cum pot realiza eu acest lucru? Ma intristeaza faptul ca e atat de hotarat si incapatanat in acest mod de gandire.

Poate s-a confruntat cineva de pe acest forum cu o situatie similara sau poate a auzit de cineva care a reusit sa rezolve o asemenea problema. Va rog mult sa ma ajutati daca va sta in putinta.

Va multumesc calduros.
S.
Nu cred ca-l poti tu schimba.
Poate ca asa cum tu speri sa-l schimbi.. asa si el asteapta sa te schimbi tu.
Nu ar fi o idee buna sa te casatoresti cu el (daca aceasta este situatia), deoarece chiar daca acum nu se manifesta deschis impotriva credintei tale, o va face dupa casatorie.

Acel fel de a gandi prezinta avantaje pt un om mandru, este datator de "satisfactii". Este placut sa te gandesti ca esti mai destept decat altii, ca vezi lucrurile "mai clar", ca nu esti tu acela care sa te lasi "prostit" de povesti scrise in urma cu 2000 ani.. mai ales ca stiinta face si drege si nu a demonstrat mersul pe apa etc..
Deci daca acum te considera naiva.. in viitor, daca nu te poate convinge sa renunti la credinta ta cu toate "dovezile" pe care ti le va aduce.. te va considera de-a dreptul proasta si casnicia ta va fi f grea.

Dar poti sa te rogi pt el.
Reply With Quote