View Single Post
  #9  
Vechi 14.07.2010, 21:37:56
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

simona_fidela, eu am trecut prin situatia asta cu doua persoane. Pentru prima persoana , m-am rugat 10 ani, iar pt. a doua persoana 2 ani. Rezultatul a fost nul. Concluzia mea: nu poti schimba astfel de persoane. Singura posibilitate ar fi ca Dumnezeu sa faca o minune, dar asta se intampla destul de rar. Am vazut si minuni dintr-acestea in viata mea , dar crede-ma , destul de rar. Asa cum te sfatuia si Anna21, in nici un caz sa nu faci pasul spre casatorie cu un astfel de om. Suferinta va fi enorma, chiar daca el are alte calitati. Am patit-o pe pielea mea. Atata timp cat nu locuiesti cu el, ti se pare ingaduitor, cu tine intr-ale credintei, dupa ce vei face pasul , isi va schimba comportamentul. Un om care are astfel de conceptii nu va suporta sa auda in casa lui de rugaciune, biserica, preoti, icoane etc.
Desi ma topeam de dragul unei persoane dragi, am fost pusa pana la urma sa aleg intre el si Dumnezeu si L-am ales pe Dumnezeu. E dureros, dar din pacate asa se intampla. Am vazut atatea cazuri la viata mea...
Nu vreau sa te descurajez cu totul, roaga-te in continuare pt. el dar pana nu vezi un rezultat concret de indreptare din partea lui( pe calea credintei) , nu face nici un pas serios alaturi de el.
Mandria asta a noastra ca aducem noi pe cineva la credinta ne poate costa prea mult. In loc sa il aducem noi pe el la credinta, ne trage pe noi in jos. Roaga-te, dar in acelasi timp , incearca sa te detasezi de situatie si lasa totul in seama lui Dumnezeu.
Reply With Quote