View Single Post
  #7  
Vechi 29.04.2009, 12:19:10
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca acolo au parte mai usor de raspunsuri la intrebari.
Poate ca acolo pastorii lor nu sunt asa de "ocupati" ca si preotii nostri si au timp de enoriasi.
Poate pentru ca acolo se face studiu biblic, nu ca la noi in BOR unde NU SE FACE ASA CEVA. Sau se face la o biserica dintr-o suta.
Poate ca la ei atmosfera este mai calda si mai primitoare cand ajungi la intalniri.
Poate gresesc, dar poate nu.
Adica in loc sa citesti si sa cauti tu singur raspuns la intrebari, si sa mergi la preot si sa compari ceea ce ai gasit si sa te sfatuesti cu el, mai bine ei de bun un raspuns universal valabil...
Daca nu gesesti preoti liberi, mai cauta pana ai sa gasesti unul pe sufletul tau. Nu am intalnit oameni care sa fi cautat si sa nu fi gasit, chiar unii au cautat ani de zile. Omul isi cauta preotul dupa sufletul lui, nu preotul il face pe om dupa sufletul lui.
La noi se face studiu biblic la Facultatea de Teologie Ortodoxa, adica daca vrei sa inveti medicina te duci la facultate, nu o inveti dupa ureche.
As putea sa le recomand niste cluburi in care atmosfera este si mai primitoare si in plus scapi si de "problemele religioase".
Eu sunt sigur ca gresesc, dar sper ca nu am gresit acum.
Reply With Quote