View Single Post
  #188  
Vechi 14.03.2010, 15:17:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
@sophia
scurt si la obiect ,ca vorba multa saracia omului
un forum intreg se ofera sa iti dea tie raspunsuri la niste intrebari pe care uneori le ironizez,alteori le ignor dar de cele mai multe ori sunt nevoita sa imi iau calmantele

convingerea mea este ca tu nu esti ortodoxa
pe un fir ai postat la limita blasfemiei despre Maica Domnului
pe alt fir ai ironizat Sf.Munte Athos
pe alt fir ai ridiculizat Sfanta Impartasanie
te trage tare firul catre sectanti...sau esti sau ai in anturajul tau sectanti
in rest ..nu vreau sa pic in capcana refularilor tale aici

Doamne ajuta!!
Tot scurt si la obiect iti raspund @o_tzaranca:
1. Nu un forum intreg imi raspunde, ci numai cativa. Si daca te deranjeaza asa tare intrebarile mele, te rog ocoleste-le.
In plus nu cred ca sunt singura care-mi pun astfel de probleme si intrebari.
2. Ai grija ce scrii: ai convingeri f.gresite, pentru ca sunt ortodoxa. Suntem in post si scrii prostii si jignesti oamenii.
3. N-am blasfemiat nicaieri pe Maica Domnului, o respect, este ocrotitoarea mea. Si ma deranjeaza cand oamenii o pun de exemplu acolo unde nu este locul Ei. Tot o luam si ne comparam cu Ea, si nu este cazul. Noi suntem ca Ea si gata. Dumnezeu a ales pe Ea sa vina pe pamant si sa-i poarte Fiul in pantece, si nu pe noi.
N-am ironizat Athos-ul, ci nu-l inteleg in anumite privinte. Este o diferenta.
Si n-am ridiculizat Sf. Impartasanie. Am unele dubii asupra modului in care o folosesc oamenii.

Am mai spus si repet, daca nu sunt de acord cu anumite lucruri in credinta, nu inseamna ca sunt sectanta.
Incetati cu astfel de etichetari, va rog! Eu nu am etichetat in felul asta pe nimeni.
Am voie sa vorbesc despre ele si sa intreb, la fel ca oricine altcineva.

Si tu daca nu-ti convine ceva la serviciu sau in tara, nu inseamna ca nu mai lucrezi acolo, sau ca nu mai esti romanca.
Ah, cand iti ajunge cutitul la os, e posibil sa pleci de acolo (serviciu, sau tara).
Si nu am in anturaj sectanti si nici nu ma duc spre ei, dar prin ceea ce vad aici, la biserica mea si in altele, am tot mai mari indoieli asupra ortodoxilor.
Nu stiu cum as face sa raman la credinta mea si la Dumnezeu, dar sa parasesc numai oamenii care-mi fac rau, care fac rau acestei credinte.
Asta este problema.
Tot felul de idei ca ale tale si critici, etichetari, jigniri, tocmai de la ortodoxi ma fac sa caut alt drum.
Mai multa iubire, respect si ajutor capat de la altii.

Asa sunt eu "o-tzaranca", nu pot (niciodata n-am putut asta), sa preiau lucruri fara sa le inteleg sensul si continutul.
Iar religia este un taram f.vast si greoi si nebulos, cel putin pentru om.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote