View Single Post
  #30  
Vechi 13.08.2014, 16:03:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Vreti sa spuneti ca boala copiilor vine ca o pedeapsa data pentru pacatele parintilor ?Eu cred ca asta ar fi o mare nedreptate din partea lui Dumnezeu ,asta inseamna ca il vedeti pe Dumnezeu ca un razbunator,dar se stie ca iubirea lui Dumnezeu fata de faptura Sa covarseste iubirea oricarui parinte pentru copilul sau .
Ati mai spus ca bolile se mostenesc pe linie genetica.Nu ma pricep la acest domeniu,stiu ca unele boli se mostenesc,dar nu cred ca si cele letale(cum ar fi cancerul)Asta iar ar fi o mare nedreptate,caci nimeni nu alege familia in care se naste.
Ati mai spus si ca femeia aceea a suferit mai mult decat un bolnav de leucemie.Serios?Suferinta ei a fost provocata de alegerile ei ,putea pur si simplu sa se desparta de sotul infidel,pe cand chinurile bolii nu cred ca ar putea fi exmprimate.Putini crestini isi pastreaza nadejdea si chiar credinta in Dumnezeu in acele momente.
Dumnezeu nu pedepseste ,ci actiunile Lui au un rol pedagogic.
Atunci cand am copilul grav bolnav pot sa ma gandesc ca am gresit undeva si copilul plateste pt pacatele mele.
Suferinta copilului este pt parinte mai mare decat daca ar suferi el.
In cazul de accidente putem presupune ca prin pacatele noastre am izgonit pe ingerul pazitor trimis de Dumnezeu sa ne apere.In Psaltire scrie ,cititi psalmul 90 ,dar gasiti referinte de acest fel si in alti psalmi.
Reply With Quote