View Single Post
  #9  
Vechi 23.04.2022, 12:07:00
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Iorest. Eu când i-am dat exemplul cu alergatul nu țineam mortis să alerge, era doar un exemplu. Sunt multe sporturi pe care poate să le aleagă. Și da ,aici sunt de acord cu tine pt ca prima data ar trebui sa tina dieta până să ajungă la o anumită greutate, și apoi să aleagă un sport. Eu de ex i-aș recomanda să-și ia 2 gantere de la decatlon și cu ele își poate lucra toate grupele musculare, dar tot așa treptat, ușor. Sunt atâtea tutoriale pe internet pt sport nutriție sau diete, daca vrea cu adevărat. La faza cu muncitul eu cunosc pe cineva care are un handicap la un picior și merge greu dar ia o pensie și lucrează la un Carrefour. Acuma nu știu toate criteriile pe care se dau pensiile, aici trebuie sa se intereseze el ce poate face. Ideea cu exemplele acelea era să spun că noi suntem datori să încercăm să facem ceva orice ca și oameni și unde nu se mai poate omenește sa cerem ajutor de sus. El daca sta in casa și se plânge non stop că viața e grea, este neproductiv pe toate planurile. Acuma nu vreau sa fiu nici nesimțit sau rău dar dacă Doamne ferește ii mor părinții ce face? Eu zic că sunt oameni care vor să-l ajute, dar el ii condamna pe oameni și pe Dumnezeu pt toate relele și sta ascuns în casă. Eu zic că Dumnezeu ajuta toți oamenii și pe fiecare în felul lui dar și noi să ne străduim puțin. Era o pildă în care cineva zicea : ajuta-ma Doamne sa castig la loto dar el nu juca. Și văzând Dumnezeu că tot se repeta ia zis : eu te ajut să câștigi da baga și tu biletul ăla. Acuma nu zic sa jucam toți la loto dar sper că a înțeles mesajul
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote