View Single Post
  #21  
Vechi 21.11.2009, 07:47:07
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
O sa incerc sa folosesc termeni pe care sa-i intelegem amandoi (desi e cam greu pentru mine, pentru ca n-am pregatire, dar incerc).
Dumnezeu in trei Persoane exista dintotdeauna, nefiind creat. A doua si a treia persoana dumnezeiasca, adica Fiul si Duhul Sfant sunt din prima persoana - Tatal. Fiul S-a nascut, avand astfel dubla natura - dumnezeiasca si umana in acelasi timp. (in biserica romano-catolica Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul)
Nici eu nu am pregătire teologică, însă poți folosi textul original al crezului, acolo unde e cazul voi cere lămuriri. Spuneam de problema pre-existenței Fiului. Am verificat în textul crezului, și aceasta într-adevăr apare notată:

"Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
"
Încă un element comun: recunoașterea ca Creator [și] a lui Iisus Hristos, Cel prin care au luat ființă toate.

Deoarece ne-am propus să evidențiem doar elementele comune, nu comentez problema filioque, aflată în dispută între Biserica Ortodoxă și cea Catolică.

Deoarece Danut7 cere cu insistență "crezul" adventiștilor, o să adaug în formă sintetică la primele două puncte din crez, fragmentul din Angajamentul de botez referitor la acestea:

"Cred că există un Dumnezeu: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, o unitate de trei Persoane eterne."