View Single Post
  #88  
Vechi 25.01.2010, 16:45:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Am specificat mai devreme ,ca a vorbi unei persoane in fata despre un posibil lucru negativ al ei,nu inseamna barfa,ci jignire directa,lucru care poate duce la cearta,dusmanie etc..

Doar nu comparam ce este mai rau dintre doua rele,orice vorba rea este pacat,indiferent daca ne aude persoana respectiva sau nu.
Numai ca in primul caz se cheama barfa sau clevetire,iar in al doilea caz se cheama jignire,chiar lovire directa ,o palma duhovniceasca pe obrazul aceleia..
Sa fim seriosi, chiar nu cred ca exista oameni care se duc la cel antipatizat de ei, il bat pe umar si ii spun " Imi esti teribil de antipatic! O zi buna in continuare!"...dar societatea se bazeaza de fapt pe empatie, chiar daca nu e ceva extrem de vizibil sau direct exprimat...si e mascat.

Pana si la un interviu, sunt selectati de fapt cei competenti dar care sunt si simpatici intervievatorului si se vor integra usor in colectiv...asta se stie, deci nu e nevoie sa ii spui celui antipatic ca de aia a picat interviul, dar cu totii ar trebui sa stim ca si aceasta este o cauza!
Reply With Quote