View Single Post
  #113  
Vechi 03.02.2010, 13:22:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Da ,acest punct de vedere este intemeiat,si am unele rezerve in aceasta privinta.....
Insa sunt niste lucruri care mi se par exagerate momentan.....
Nici eu nu sunt suta la suta convins ca trebuie luat buletinul cu cip,dar in acelasi timp cred ca se acorda o prea mare importanta acestuia,in detrimentul sporirii vietii duhovnicesti...Unii,de exemplu chiar cel care a initiat acest subiect,chiar intra in panica,imaginandu-si ca trebuie sa plece in munti,sa sufere etc...
Deci eu zic..ca una este sa suferi ,bineinteles sa ne dea Dumnezeu putere atunci,cand vine prigoana si esti pus in fata faptului de a fi cu Iisus sau impotriva Lui,si alta cand primesti un buletin,care preconizezi ca te va duce intr-o situatie in care nu vei mai putea spune nu..
Adica,cu alte cuvinte,te simti mai pregatit sa pleci acum in munti,decat atunci...
Atunci spui tu,nu vei mai putea fugi in munti,iti va fi mult mai greu....
Sa nu crezi ca nu apreciez un asemenea curaj si punct de vedere,dar as vrea sa vad si faptele,sa vad pe acei oameni care vor renunta la privilegii,la salariu etc ca sa nu primeasca buletinul....
Totusi in Apocalipsa se spune ca anii de prigoana vor fi 3 si jumatate,pentru ca pentru cei alesi se vor scurta..De ce sa lungim noi acesti ani,de ce sa ne chinuim mai mult de atat?
Sunt doar intrebari...daca crede cineva ca trebuie sa luam cununa de mucenici mai devreme,sa spuna clar si raspicat....
Deocamdata sa intelegem ca tot ceea ce facem sunt doar vorbe...si e usor sa vorbesti....
Acceptarea buletinului nu este binecuvantata de parintii bisericii.
Daca citim ce scrie cuv.Paisie de la Sfantul Munte ne dam seama mai bine cum se vor desfasura evenimentele.
Reply With Quote