View Single Post
  #1509  
Vechi 09.03.2011, 08:33:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am auzit de minuni petrecute in viata mea si a celor de langa mine, verificabile si palpabile, nu numai de minuni care au fost odata si nu mai sunt. Atat timp cat exista Dumnezeu va face si minuni; si in prezent, nu numai in trecut.
Minunile sunt cele care ies din normal. Altfel minuni sunt si viata, nasterea, natura, etc. Dar astea le au si chinezii.
Minunile crestine nu au fost si nu mai sunt, asta spun neoprotestantii. De exemplu iata minuni ale Parintelui Paisie Aghioritul, care s-a dus la Domnul in 1994. Iata cum arata harul Duhului Sfant, acel Duh Sfant de care vorbesc penticostalii. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...traluceste.htm
"O lumină s-a răspândit pretutindeni, umplând toată curtea. Oriunde priveam în jurul meu, vedeam această lumină. Bătrânul era izvorul din care ea se revărsa. în ciuda intensitătii ei, ochii nu mă dureau; era imaterială si nespus de dulce. Nu mă săturam privind-o. Desi avea însusiri cu totul supranaturale, nu simteam uimire, ci mă bucuram de ea în chipul cel mai firesc. Eram îmbătat de această lumină pe care o absorbeam cu întreaga mea fiintă, în acelasi timp, mintea îmi rămăsese complet lucidă, receptivă la toate elementele din mediul înconjurător. De altfel, cele cinci simturi functionau normal, cu singura deosebire că li se adăugase unul nou: „vederea duhovnicească“.