View Single Post
  #38  
Vechi 28.05.2011, 08:53:51
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am inceput acest topic pentru ca as fi dorit niste lamuriri. Nu sunt singura care e confuza in privinta vestimentatiei, mai ales pe timp de vara. Chiar am discutat cu o fata de pe acest forum care are si ea nelamuriri si am hotarat sa deschid acest topic. Daca nu puteti raspunde normal si la subiect, v-as ruga sa va abtineti. De ironii si sarcasm sunt satula. Mi-ati raspuns, dar nu mi-ati raspuns. Am scris acolo 4 puncte. Si am specificat, tinuta de vara, pentru afara, pentru fete tinere nemaritate.+epilat subrat si gambe+pensat
Stiu cum sa ma imbrac cand merg la mansatire ori biserica. Pe mine ma intereseaza vestimentatia potrivita pentru oras, mai ales pe timpul verii. Nu e un sentiment placut sa simti ca te coci.
Am dat exemplul fiicele preotilor pentru ca, in capul meu asta blond, familia preotilor ar trebui sa fie exemplu pentru celelalte familii. Poate gresec. Si cum am mai spus, fetele preotilor au o vestimentatie care contrazice anumite afirmatii de aici. Si asta face si mai confuza treaba pentru mine. Nu am deschis topicul ca sa imi intarasc conceptiile, pentru ca in momnetul actual nu am. L-am deschis ca sa ma lamuresc si sa invat, si nu doar pentru mine l-am deschis, ci si pentru celelalte fete care au dubii, pentru ca sunt chiar daca nu zic nimic. Poate le e frica de voi, la cum raspundeti nici nu-i de mirare.
Si nu am zis domne sa nu te speli sau sa nu te dai cu deodorant daca nu te epilezi;era vorba de faptul ca, transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate, si e mai bine fara par la subrat. Nu vad rostul sa rasptalmaciti cuvintele si sa le tot interpretati, nu puteti sa le luati cum sunt fara atatea interpretari?
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Sa ne acoperim ca sa nu ispitim, dar atunci de ce femeile islamice care sunt infofolite din cap pana in picioare de abia ochii li se mai vad, sunt violate? Nu cumva si barbatul ar trebui sa lucreze la instincte? In fine.
A, si daca aveti chef de cearta, creati un topic cu titlul 'Hai sa ne certam' si ciondaniti-va acolo.
Sper ca am sa primesc si eu macar 2-3 raspunsuri clare la ce am intrebat.
Multumesc.
Draga Laura, indraznesc sa dau si eu un raspuns, care sper sa iti fie de folos! bineinteles ca si eu la randul meu mi-am pus aceste intrebari si mi-am facut astfel de probleme legate de vestimentatia tinerei crestine! In primul rand, cel mai indicat lucru(inainte de toate) ar fi sa il intrebi aceste lucruri, pe duhovnicul tau (el e singurul care da sfaturile cele mai bune)!
Si eu l-am intrebat despre felul in care trebuie sa ne imbracam etc.... Si mi-a spus ca trupul este Templul Duhului Sfant si ca trebuie ingrijit! Tot ceea ce facem trebuie sa fie pentru noi, nu pentru lume, sa ne aranjam sa ne placa noua(totul cumpatat, cu moderatie, NU PENTRU A SMINTI)! Deci poti purta vara o rochita subtire pana in pamant - sunt diverse modele- croite in special pentru fete tinere...! un pantalon 3 sferturi si pe deasupra un tricou mai lungut si lejer care sa acopere fundul... o camasa larguta cu o curea in talie si un pantalon frumos, deschis la culoare..! Ideea e ca trebuie sa fii decenta! si bineinteles, ca e de bun simt sa fii epilata si in zona axilei si pe picioare, pentru ca asta tine de igiena! Un deodorant stick pentru a preveni mirosurile neplacute, unghiutele taiate frumos si curate, si cred ca e suficient! In Biserica neaparat fuspa peste genunchi si o esarfa pe cap! Nu stiu cat de clara am fost in exprimare dar sper ca m-am facut inteleasa!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote