Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #3  
Vechi 29.08.2012, 23:16:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Eu cred sincer că nu intri într-o biserică catolică în disprețul ortodoxiei, ci din nevoia ortodoxă(de dreaptă credință) a sufletului tău.

Dacă te uiți la interiorul bisericii catolice ca la un muzeu, același lucru îl vei vedea apoi în orice biserică vei intra pentru că astfel trădezi dreapta credință(ortodoxia) din sufletul tău și, ce e mai rău, la împărtășanie, nu vei mai vedea Trupul și Sângele Lui, pentru că teama de ”vorba lumii” îți va silui sufletul.

În aceleași biserici catolice, peste tot în Italia, se țin slujbe de preoți ortodocși tocmai pentru românii de-acolo, poate nu unde ești tu. Oare și preoții ortodocși simt acea teamă intrând acolo? De ce ar intra dacă ar fi reală teama?
Nu e adevărată teama, ci e o formă primitivă de terorism habotnic.

Oriunde ai fi, ai grijă de dreapta credință din sufletul tău și păzește-o cu curaj, fără nicio vinovăție și fără teamă!

Numai Bisericile Catolică și Ortodoxă sunt surori și de aceea au instituit ecumenismul între ele, numai între ele.
Reply With Quote