Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #6  
Vechi 30.08.2012, 15:03:33
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu cred sincer că nu intri într-o biserică catolică în disprețul ortodoxiei, ci din nevoia ortodoxă (de dreaptă credință) a sufletului tău.
Și pe ce baze faci astfel de afirmații nefondate, colegu Demetrius? Poate că din aceeași "nevoie ortodoxă de Dumnezeu" intra într-o adunare protestantă. Biserica nu este ortodoxă după nevoie, ci fie este fie nu este ortodoxă, nu nevoia o face ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă te uiți la interiorul bisericii catolice ca la un muzeu, același lucru îl vei vedea apoi în orice biserică vei intra pentru că astfel trădezi dreapta credință (ortodoxia) din sufletul tău și, ce e mai rău, la împărtășanie, nu vei mai vedea Trupul și Sângele Lui, pentru că teama de ”vorba lumii” îți va silui sufletul.
Creștinii ortodocși, din câte știu, nu au voie să slujească și să se împărtășească cu cei de altă credință. Iar vocea și poziția Bisericii Ortodoxe nu este "vorba lumii" sau "gura lumii" cum în mod insultător te exprimi, domnu Demetrius. Biserica Ortodoxă este biserică apostolică și este Biserica lui Hristos, nu "gura lumii", s-a înțeles, Demetrius?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În aceleași biserici catolice, peste tot în Italia, se țin slujbe de preoți ortodocși tocmai pentru românii de-acolo, poate nu unde ești tu. Oare și preoții ortodocși simt acea teamă intrând acolo? De ce ar intra dacă ar fi reală teama?
Acei preoți ortodocși nu slujesc acolo de voie, ci de nevoie, până când vor reuși să întemeieze biserici ortodoxe, și chiar și dacă o fac, pe harul primit în Biserica Ortodoxă o fac.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e adevărată teama, ci e o formă primitivă de terorism habotnic.
Aici nu este vorba despre nici o teamă, ci de ascultare, iar ascultarea de Biserica lui Hristos nu este nici o formă de terorism, nici habotnic și nici de alt fel.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai Bisericile Catolică și Ortodoxă sunt surori și de aceea au instituit ecumenismul între ele, numai între ele.
Cine ți-a spus dumitale poveștile astea, domnule Demetrius? Despre care ecumenism vorbești că ar fi instituit? Și cine ți-a spus dumitale că Biserica Ortodoxă, care este catolică, este soră cu biserica romană? Ai cumva vreun document romanist în care să se vorbească despre vreo biserică soră? Sau vrei să îți arăt eu cât de "soră" ne-a fost și ne este așa zisa biserică "catolică"? Această teză, această manipulare cu așa zisele biserici surori nu are nici un temei în ecleziologia adunării din care faceți parte; și prin urmare ar fi bine să vă rețineți de la a face astfel de afirmații lipsite de fundamente. Așa zisul "ecumenism" "instituit" între Biserica Ortodoxă Apostolică și biserica romană este un simplu praf în ochi, este o simplă manipulare de tip uniatist pe care pseudo-catolicii o aruncă în fața ortodocșilor pentru a vedea dacă îi mai păcălesc o dată. Și ca să adaug: Biserica Ortodoxă Română nu este soră cu biserica romană, ci este soră cu Biserica Ortodoxă Rusă, cu cea Sârbă, cu cea Greacă și așa mai departe. Deci încearcă să te abții de la astfel de manipulări că nu ești singur pe aici.

Iar în ceea ce privește ecumenismul adunării romane, acel "numai" cu BO este o altă manipulare, biserica romei având relații "ecumenice" cu multe adunări care se autointitulează biserici creștine, precum lutheranii, penticostalii, și așa mai departe.

Last edited by Decebal; 30.08.2012 at 15:20:26.
Reply With Quote