View Single Post
  #497  
Vechi 24.12.2015, 08:05:43
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Frate, tu esti o victima a cartilor! Exista si asa ceva. Cartea e frumoasa dar trebuie sa stii sa o domini, sa o stapanesti. E un instrument vital dar la fel ca cutitul in bucatarie, daca nu-l stapanesti iti tai deshtele.
Mai exista si varianta in care esti de fapt foarte constient de ce spui si vii cu viclenie si te faci intr-o ureche. Adica esti cu intunericul dar o faci pe bufonul si asa esti lasat sa-ti trantesti mucii pe un forum crestin.
Pe lumea asta exista doua forte: Dumnezeu si potrivnicul. Dumnezeu este Sfanta Treime. Potrivnicul este cel despre care probabil ati mai citit.
Nu exista a treia forta. Nu exista zeitati care sa nu se inscrie in una din cele doua forte. Ori este cu Hristos ori este impotriva. PUNCT.
Elucubratiile astea de 2 lei ca lasa ca e bun samanismul, hinduismul, yazidi etc etc sunt pur si simplu aberatii. Orice nu este cu Hristos, care este din Tatal, ori nu este cu Duhul Sfant, care si el purcede din Tatal, este de la cel rau. Punct. Orice divinitate din orice colt al lumii daca nu e din Treime e de la Diavol. Nu te amagi ca s-ar putea sa fie altfel.
Daca tot vrei sa te dai carturar si vad ca dai semne ca ai cunoaste si engleza, mergi si te documenteaza serios. Desi sunt 99% sigur ca varianta a doua ti se aplica. Ca din toate te-ai gandit taman la Zeus nu cred ca e o intamplare.
Te inseli in privinta mea. Pur si simplu, nu sunt aglutinat sub steagul Intunericului, sau al oricarui alt steag/oricarei alte cauze (detest chiar inregimentarea in sine). Nu am cum sa te conving, dar poate ai sa intelegi asta din postarile mele. Si nu sunt sau fac pe bufonul :)))))))))))) , ci asta e felul meu de exprimare.
Detest impunerea prin forta, fie si a unui adevar de credinta (evident e adevar u la modul obiectiv, ci subiectiv pentru cei ce cred, logic). Ortodoxia nu a convertit politeisti sau samanisti prin forta, spre deosebire de crestinii occidentali. Dovada: pe pamantul sfant al Rusiei inca exista religia Mari sau samanismele siberiene. Ori, pluralismul religios si toleranta religioasa sunt dovezi de maturitate a unei societati. Chestie de umanitate si respect elementar: sunt tot un om, ca fratele meu, si deci nu pot hotari ce sa creada el, ca asa cred eu ca e bine.
Pur si simplu, pentru mine edictul de la Tesalonic, sau mai bine zis spiritul in care a fost redactat ("asa cred eu, imparatul, si asa trebuie sa credeti si voi, supusii mei"), este pe acelasi plan ca intentie cu Holocaustul sau genocidul asupra poporului armean, siriac, sau cu revolutiile burghezo-masonice, cruciadele impotriva balticilor, genocidele veterotestamentare, sau cu actiunile Statului Islamic: teroare si fortare, "legale" (!!!) desigur, in numele subiectivismului. Crima si silnicie au fost toate evenimentele citate si multe altele, nimic mai mult.
Nu sunt o victima a cartilor. Privesc in jur, la realitatea de acum, si gandesc la ce am citit despre realitatea de mai demult. Concluziile nu mi-au fost trepanate ideologic. :) Asta simt, gandesc, cred, deci asta spun si scriu.
Reply With Quote