View Single Post
  #20  
Vechi 08.08.2016, 06:44:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Curios lucru, Demetrius, ca tocmai eu care am 4 copii ma simt ispitit sa iti scriu multime, doar-doar vei pricepe ca iubirea dintre soti:
a) nu se reduce la rolul de mama si tata, la rolul social de parinte;
b) nu e o abureala cu "bazaconii duhovnicesti", cum ziceai.

Demetrius, sot si sotie nu este echivalentul lui mama si tata! E deschis la mult mai mult decat atat!
Casatoria e o afacere intre sot si sotie, mai intai, eventual si secundar intre mama si tata. Iar daca mama si tata nu raman sot si sotie, atunci nici nu prea mai e casatorie ci, eventual, divort.

Nunta crestinilor incepe cu o scanteie venita din Cer, continua sa arda pe pamant si se muta inapoi in Cer pentru a ramane definitiv acolo, ca o faclie nemuritoare care sa-i lumineze si pe altii.

Nu sangele e liantul, valoarea ori semnul inconfundabil al casniciei. Ci taina persoanei care se impleteste in iubire cu taina altei persoane, sub puterea Duhului.
Sa-ti traiasca cei 4 copii in Domnul mai vrednic decat mine!(o banalitate!)

Daca n-ai avea copii si ai sti ca n-o sa ai, te-ai angaja intr-o casatorie pentru aceste "idealuri"(exceptand 'cazul' Gisele Bunchden-sic!)?




P.S. Eu am vorbit de FAMILIE, ce nu poate fi fara copii, dar tu ai intors-o obraznic in casatorie, care se poate fara copii.

Citat:
Demetrius, o intrebare: care este materia Tainei Cununiei? Ce binecuvinteaza Duhul?
Banuiesc ca trupurile sotilor sau cugetele lor, ca rodul pacatos (al unirii lor instinctuale) sa fie primit prin botez in Imparatia lui Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.08.2016 at 04:13:40.
Reply With Quote