View Single Post
  #260  
Vechi 04.03.2014, 00:10:31
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie.
Nici cuvantul deuterocanonic nu apare in Biblie, dar noi stim despre ce e vorba.
Ti-am explicat ce inseamna, nu mai fii catar si recunoaste conceptele.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ceea ce ai spus tu nu o sa gasesti NICIODATA in Biblie. Este inventie, un basm. Arata-mi versetul care iti da dreptate.
In pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv, Avraam spune in Luca 16:25 "„Fiule”, i-a răspuns Avraam, „adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit."
De fapt, exista o referinta la 1 Petru 3:19–20 si 1 Petru 4:6.
De asemenea, este mentionat in Crezul Apostolic(un Crez antic, stramos al celui de la Niceea).
Este mentionat de "Melito of Sardis (died c. 180) Homily on the Passion; Tertullian (A Treatise on the Soul, 55), Hippolytus (Treatise on Christ and Anti-Christ) Origen (Against Celsus, 2:43), and, later, St Ambrose (died 397)".

Luther pomeneste de ea intr-o predica adresata celor din Torgau.
Calvin o considera o parte esentiala a operei de mantuire.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiasca, numai ca la septuaginta s-au adaugat, pe langa cartile vechiului testament, si alte scrieri. Uite ce zice nea' Wikipedia: "The Septuagint from the Latin word septuaginta (meaning seventy)
Stii de ce "seventy". Fiindca au pus 70/72 de clerici evrei sa scrie Vechiul Testament, independent unul de altul. Acum nu stiu ce crezi tu, dar toti sa le adauge, identic, e cam suspect.
Apropo, uita-te cand a fost scrisa. E "de pe vremea lui Iisus".
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote