View Single Post
  #8  
Vechi 22.02.2018, 20:18:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

– S-a bucurat domnul Tănase de dar.

– Sigur. Era un televizor performant, cel mai mare care exista. Îl mai au și astăzi. Gheorghe Tănase se uita foarte mult la televizor, în special la sport. Numai la sport și la știri se uita. I-am dus imediat televizorul, dar am constatat că de fapt nu are unde să-l agațe. Nu aveau nici cablu. Am dat imediat un telefon la un prieten, Bănică, și l-am rugat să vină în jumătate de oră să monteze cablul. “N-aveți contract, nu e cerere făcută?” Te-am întrebat eu de asta? Tu vii și pui, iar mâine facem și contract, și tot ceea ce trebuie. Îți spun eu despre ce este vorba. A venit Bănică, i-a întins cablul, iar când am plecat de acolo, domnul și doamna Tănase priveau la televizor.

– Vă aminiți acei pași pe care i-ați făcut dincolo de ușa apartamentului lor? Aveați inima ușoară pentru că, în sfârșit, ați putut face și dumneavoastră ceva pentru cel care vă ajutase atât de mult?

– Da, într-un fel, i-am făcut și eu puțin din binele pe care mi l-a făcut și el mie. Făcuse pentru mine două lucruri deosebit de importante, nu e cazul să le amintesc aici, dar, în afară de asta, Gheorghe Tănase merita să fie ajutat chiar dacă nu ar fi făcut nimic pentru mine. Făcuse atâta și pentru județul Vaslui, și pentru Ialomița, aici unde ne aflam, era un om atât de cumsecade… Apoi, un om de valoarea lui nici nu merita să trăiască în condiții nefavorabile.

– Cum era viața de zi cu zi a lui Gheorghe Tănase la Slobozia?

– A început să iasă în oraș, ne întâlneam la piață, după care ne întâlneam în familie, la masă, la sărbători. Venea la noi cu soția, ne duceam și noi la el. Făceam patru minute de la noi de acasă până la ei. Eram invitați la toate evenimentele din familia lor. Gheorghe Tănase avea mulți invitați de ziua lui. Avea mulți prieteni care veneau în vizită și stăteau și la masă. Era o frumusețe!

– Cine erau acești prieteni?

– Trei doctori cu soțiile lor, șeful de la Vinalcool, directorul Direcției Agricole, toți cei care avuseseră funcții mari înainte, când el fusese prim-secretar. Gheorghe Tănase își sărbătorea ziua de naștere pe 25 ianuarie. Era născut cu o zi înaintea lui Ceaușescu. Îmi amintesc că, o dată, a avut atât de mulți invitați, încât nu a putut să-i primească pe toți într-o zi. Îmi aduc aminte că noi am fost a doua seară invitați, alături de alte familii. A fost pentru prima dată în viață când l-am văzut atât de binedispus. Atât de mult se pregătise pentru ziua lui, că își notase într-un carnet bancuri. Nu-mi imaginam latura asta a domnului Tănase. Avea o sensibilitate ascunsă, pe care nu i-o bănuiam. Nu-și exterioriza sentimentele, dar simțeai că în interiorul lui e de o blândețe nemaipomenită și că trăiește intens totul. Toți musafirii care am fost atunci ne-am mirat și ne-am amuzat. Domnul Tănase nu știu unde umblase, ce făcuse, că scrisese în carnet foarte multe bancuri. El, pe care niciodată nu l-am văzut în postura asta, ne-a spus toată seara bancuri. Spunea: “Stați să vă mai spun un banc”, și dădea foile. Citea din carnet. Ne-am amuzat atunci! Îi plăcea să iasă de 1 Mai la pădure. Noi avem un crâng acolo, așa că ieșeam împreună, făceam grătar. Totul era bine. Domnul Tănase avea un obicei ciudat. De Anul Nou și de Paște, scria felicitări pe care le trimitea prin poștă în Slobozia, la toți cunoscuții. Eram sigur că de sărbători o să găsesc în cutia poștală felicitarea de la domnul Gheorghe Tănase.

– Fiul său, Nicușor, îl vizita la Slobozia?

– Nu. Ieșise inginer, se căsătorise cu o fată frumoasă și instruită, locuia în București, pe lângă Palatul Victoria. La un moment dat, a trăit o dramă și a murit. A avut un singur fiu, George, un copil foarte bun, care a făcut polo pe apă și care a fost foarte apropiat de domnul Gheorghe Tănase. De câte ori venea, când era mic, în Slobozia, venea și pe la mine. Îl așezam pe un scăunel în mijlocul camerei și el se uita ore în șir la desene animate, la video.

– Ce pasiuni avea Gheorghe Tănase?

– A devenit mare iubitor de câini. Și-a luat un cățeluș pe care îl plimba toată ziua și era foarte fericit. Se plimba prin parc, ieșea la piață. Ne întâlneam destul de des. “Să trăiți domnu’ Tănase!”, “Să trăiți domnu” prim-secretar!”, îi spuneau oamenii. Toată lumea îl cunoștea. Unii nu îndrăzneau să i se adreseze, dar absolut toată lumea se uita către el. Oamenii îl recunoșteau și aveau o tresărire de bucurie. Nimeni nu se uita încruntat sau urât spre el.
Reply With Quote