View Single Post
  #8  
Vechi 28.12.2009, 13:46:06
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
"Trufia cea dintai este atunci cand cineva isi cearta fratele, il osandeste si-l necinsteste ca si cum acela n-ar avea nici o insemnatate, iar el ar fi mai presus de dansul ..."

"Trufia este lumeasca si calugareasca: trufia lumeasca este atunci cineva se mandreste fata de fratele sau ca este mai bogat sau mai frumos decat el, ori ca poarta haina mai buna decat el, ori ca este de neam mai bun decat el. Asadar, cand vedem ca ne mandrim cu acestea, sau cu faptul ca manastirea noastra este mai mare, sau mai bogata, sau cu obste mai numeroasa, se cuvine sa stim ca ne aflam inca in trufia cea lumeasca.

Se intampla si sa ne slavim in desert cu oarecare daruri firesti, unii, de pilda, se slavesc in desert cu faptul ca au glas frumos si canta bine sau ca sunt modesti, lucreaza cu ravna si sunt constiinciosi in ascultare. Iar trufia calugareasca este atunci cand cineva se slaveste in desert cu faptul ca se nevoieste cu privegherea, cu postul, ca este evlavios, are vietuire buna si osarduitoare. Se intampla ca unii sa se si smereasca de dragul slavei desarte. Toate acestea tin de trufia calugareasca."

Ce parere aveti despre acestea?

Cu multumiri celui ce a postat:
http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...arta-si-trufia
Personal sint impotriva ca cineva sa-si CERTE semenul,insa cearta nu este neaparat TRUFIA celui care cearta.Poate cineva care este mai crescut spiritual -ca sa zic asa- ,vede la tine,ceva rau,ce tu nu vezi,si-atunci ,gaseste de cuviinta sa-ti spuna.Felul cum o spune poate insemna ,pt tine CEARTA.Cunosc destui care fac asta.Eu insami,de nenumarate ori am CERTAT,in loc sa explic...calm....cu caldura...sau,ma rog,rabdarea necesara...in CRESTINISM.Ce sa-i faci ,om fiind,asaltat de cam tot ce exista in mediul inconjurator,mai uiti uneori ca esti CRESTIN.Nu sintem Dumnezeu ci doar FII ai CELUI PREAINALT.Incet-incet,la inceput mai schiopatind,invatam ABC-ul si usor-usor ajungem pe CULMI daca ne straduim.Ideea e sa nu raminem limitati,sau ,mai bine zis ancorati in...TRUFIE.Fie ca CERTAM sau ca sintem CERTATI.Mireni sau preoti si /sau monahi ,deopotriva.

Hai sa supunem dezbaterii un fapt intimplat mie! Dumnezeu sa ma ierte!,dar..parca tare mai e pe subiect:
Azi dimineata ,28 dec 2009,ajung la job,mai devreme ca de obicei.Parchez si dupa ce-mi deschid biroul,imi zic:-Ia sa dau io o fuguta pina la Sf.Ecaterina ,poate reusesc sa ma impartasesc. (Zilele Craciunului fusesem la pat,si ,prin urmare ,in imposibilitatea de a ma impartasi.Postisem asa cum a dat Dumnezeu ,la masurile mele,si-mi dorisem mult sa ma pot impartasi.Ma spovedisem joi seara si primisem binecuvintare pt SF IMPARTASANIE,oriunde m-as fi aflat.Numai ca vineri nu m-am mai putut ridica din pat ...simbata asisderea,iar Duminica n-am mai ajuns la Biserica decit la MIRUIT...Slava Domnului!)Numai ca la Sf Ecaterina era Biserica inchisa.Plec inapoi ,un pic dezamagita ,pt ca stiam ca Sf Ecaterina are program LITURGIC permanent.In fine....Ce-ar fi sa merg la Sf Spiridon ,imi zic! Ma uit spre Biserica ,vad ca iese cineva si asa prind curaj.Taci ca e deschis!...Sf Liturghie incepuse.O,dar ce bucurie,pe mine! Un parinte drag mie,savirsea slujba.Astept in fata SF ALTAR pina iese si-l intreb:
- Parinte ,am fost bolnava zilele Craciunului,si nu m-am putut Impartasi,ma Impartasiti,va rog?
-Ai mincat carne?
-Nu,parinte!,ii raspund.Contrariat ma intreaba:
-Cirnati n-ai mincat?
- Nu ,parinte!
-Te-ai spovedit?
-DA.
-Unde? La cine?
_La pr X (ii zic io numele si Biserica)
-Tot acolo sa te impartasesti!,imi zice sec si dispare in Sf Altar ,fara sa apuc sa-i mai adaug ca parintele care ma spovedise imi zisese sa ma Impartasesc oriunde-as fi.Imi zisese sec,dar blind.Asa cum il stiu.Numai ca ,mi-a creat un anumit discomfort...
Descumpanita ,oarecum ,am mai intirziat citeva fractiuni de secunda,timp in care in interiorul meu s-a dat o lupta(sa-i zic ?! sa nu-i zic?!)...dupa care am plecat la job.N-am decit sa ma Impartasesc cu Aghiazma,si asta e!,imi zic.Am incercat ,daca nu mi-a reusit!
Crezi ca parintele acesta (care e considerat un imbunatatit) a stat macar o secunda sa cugete cam ce-am simtit? Eu venisem la CINA DOMNULUI,pregatita -mai mult sau mai putin-,mersesem sa CINEZ cu DOMNUL NOSTRU al TUTUROR.Cine ,dupa parerea ta ,mi-a refuzat a-mi pune masa ? DOMNUL HRISTOS,sau el,monahul,omul,pacatos ca si mine -mai mult sau mai putin? - Domnul stie!
S-a trufit el,monahul,omul ,care era detinatorul POTIRULUI,in care se afla HRISTOS,DOMNUL MEU,si la CARE eu nu aveam acces fara acordul lui,al monahului? Sau a fost un gest pur si simplu,o scapare a unui om imbunatatit.Poate a fost litera DOGMEI(indoctrinarii,desi mi-e greu sa cred ca pr X,om imbunatatit,poate fi acuzat de asa ceva,dar...mai stii,acum Bis Sf Spiridon are statut de Manastire ,si ,in fapt ,are alte reguli decit Biserica de mir,ghinionul meu!)pusa in practica...Pacat!!! In Biserica erau citiva diaconi care cintau dumnezeieste....Numai ca eu ....am plecat...
...fara sa ma unesc cu HRISTOS,prin SF IMPARTASANIE.M-am unit cu Hristos intr-o mica rugaciune.Am baut Aghiazma si incerc sa nu fiu ursuza cu clientii.Sper sa si reusesc!
Ai aici ,omule,in expunerea mea, 2 oamenii ,care sint trufasi ,in mod diferit.Eu,pt ca am povestit.El pt ca mi-a refuzat Impartasania...
Poate ca nu el,omul,monahul,mi-a refuzat DAR-ul,as vrea sa zic,dar Glasul Blind al lui Dumnezeu ,imi sopteste tainic,ca :EL ,nu respinge pe nimeni dintre cei care-L cauta....numai ca ...satan,in fel si chip cauta sa te indeparteze de Dumnezeu.Este neobosit!Cu greu ii fac fata,uneori....
...Multumesc lui Dumnezeu!
Bucurie Sfinta! ,iti doresc.

Last edited by antoradoi; 28.12.2009 at 13:54:23.
Reply With Quote