View Single Post
  #36  
Vechi 16.07.2011, 00:20:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Par. Paraian despre credinta

Intrebarea aceasta:"Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu?" este o intrebare pe care Domnul Hristos o pune tuturor oamenilor. Toti oamenii trebuie sa raspunda la aceasta intrebare; si raspund, constient sau neconstient, prin viata lor sau prin cuvantul lor. Unii cu inchinare, altii cu impotrivire. Sunt oameni care nu cred in Domnul Hristos, pentru ca oamenii sunt impartiti in credinciosi si necredinciosi, in fata lui Dumnezeu. Sunt oameni care au credinta in Dumnezeu si sunt oameni care nu au credinta in Dumnezeu, si sunt si oameni care oscileaza intre credinta si necredinta.
Sa ne gandim, de pilda, la acel tata care avea un fiu demonizat (Ev. Marcu, 9), ca s-a prezentat la Mantuitorul cu dorinta de a-i fi vindecat fiul demonizat. Domnul Hristos i-a spus:"Depoti crede, toate sunt cu putinta celui credincios.",iar el a raspuns: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!"Adica isi dadea seama el insusi ca si crede, si nu crede.
Prin urmare, cand ne gandim la sutasul din Capernaum, care avea credinta mare, la femeia cananeanca, care avea si ea credinta mare, amandoi fiind placuti lui Dumnezeu pentru credinta lor, nu putem sa nu ne gandim si la oameni care n-au avut foarte multa credinta, dar pe care Dumnezeu i-a primit, pentru credinta lor.
Omului care avea credinta imputinata Domnul Hristos i-a implinit dorinta, nu i-a zis: "Apai daca nu crezi cat trebuie, nu am ce iti face!", nu, ci i-a implinit dorintab cu cata credinta avea el. Asta e de mare importanta pentru noi, pentru ca invatam din aceasta ca Evanghelia e izvoratoare de nadejde si de bucurie, nu numai pentru cei mari si puternici in cele duhovnicesti, ci este si pentru cei care sunt inca mici si slabi in cele ale credintei. Pentru ca de la putin se poate ajunge la mult.
Stiti ca nici Sfintii Apostoli nu au avut o credinta foarte puternica dela inceput, ba chiar L-au rugat pe Mantuitorul: "Da-ne mai multa credinta!" (Luca, 17,5) sau Domnul Hristos le spune ca nu au putut face minunea vindecarii fiului demonizat datorita necredintei lor (Matei, 17,20). Asta e de mare insemnatate pentru noi, in intelesul ca, daca avem credinta putina, de la putin se poate ajunge la mult, dar important este sa facem lucrurile credintei, ca sa ne intarim in credinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote