View Single Post
  #1172  
Vechi 04.10.2009, 12:21:42
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Acum condor vad ca ai adus totusi cateva citate biblice pentru a-ti sustine punctul de vedere.Asta ma bucura.Cu toate acestea este posibil sa fi privit altfel lucrurile,nu tocmai corect biblic,la fel cum este posibil si in cazul meu.Unele lucruri in Sfanta Scriptura nu sunt clare,lasa loc mai multor interpretari.Biblia spune,(in evanghelii sau in epistole,nu stiu clar,poate stii tu mai bine)ca Isus inainte sa invie in acele zile dupa ce a murit pe cruce,a predicat celor din Inchisoare(Locuinta mortilor),iar intr-un alt loc spune ca a luat cheile Locuintei mortilor.Ai spus ca Locuinta mortilor va exista pana la judecata finala.M-am exprimat gresit cand am spus ca nu mai exista.Intr-adevar ea exista,dar doar pentru cei de dinaintea jertfei lui Isus,care au murit in pacat.Pentru cei de dupa Isus din prisma acestor fapte amintite,adica biruinta lui Isus asupra Locuintei mortilor,ea ar putea sa nu mai existe.Asta nu schimba cu nimic apocalipsa 20:13,adica va avea loc invierea celor care se afla in locuinta mortilor,adica a celor morti inainte de jertfa de pe cruce.Uite ca sa iti arat ca Biblia face deosebire intre locuinta mortilor si alt loc in care merg sufletele celor de dupa Isus iti dau sa analizezi doua versete din Apocalipsa:
"Apocalipsa 20:13 Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Apocalipsa 20:14 Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." Primul verset l-ai amintit chiar tu.Daca exista doar Locuinta mortilor Biblia specifica clar ca Locuinta Mortilor a dat inapoi pe cei care erau acolo,dar Biblia spune ca si Marea si Moartea.Pai bine cei inecati nu tot in Locuinta mortilor mergeau?Dupa invierea lui Isus probabil ca nu.
Dar acum la urma urmei,ca exista sau,nu are importanta.Cert este ca locul ei va fi luat de iad,dupa Marea Judecata.Este plina biblia de referiri la iad,la pedeapsa vesnica(nesfarsita si pentru totdeauna).Ar fi sa umplu tot forumul de citate biblice daca ar fi sa le scriu pe toate,dar asa cum spunea si Mantuitorul:"cine are urechi de auzit sa auda."
Ai spus fiind sigur pe tine Lucifer va disparea.Ba bine ca nu.Cel putin asa ne spune Biblia:
"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR".(nu doar diavolul ci si fiara si prorocul mincinos,care probabil au fost oameni,si dupa rationamentul tau trebuiau nimiciti rapid pentru totdeauna).Acum nu mai putem sa rastalmacim cuvintele,aici chiar se amplifica ideea continuitatii vesnice.Ai adus un citat din Ezechiel.Nu pot sa spun ca nu este adevarat ce spune Ezechie,dar depinde la ce moarte se referea.In Biblie se spune ca plata pacatului este moartea,dar vedem ca nu murim fizic rapid dupa ce am savarsit un pacat.Deseori iadul este numit Moarte vesnica.Foarte probabil ezechiel la asta s-ar fi referit.Moarte vesnica adica imposibilitatea schimbarii si mantuirii.De asemenea un om pacatos mai este numit si mort in pacate.
Ai amintit iar despre Sodoma si Gomora.Intr-adevar Biblia vorbeste despre un foc vesnic,dar daca analizam sintagma se poate concluziona ca se refera la provenienta focului,nicidecum la continuitatea sa.Cred ca putem cu totii sa intelegem la ce se refera,si vad ca si tu ai inteles.Vad ca ai facut o analiza gramaticala a cuvantului"suflet.Ai zis ca suflare de viata provine de la verbul a sufla,foarte adevarat,dar si suflet provine tot de la a sufla,ca doar au aceeasi radacina gramatical vorbind.
Ca sa rezolvam o data pentru totdeauna chestiunea vesniciei sufletului sa analizam vorbele lui Isus,pentru ca vad ca iti place analiza:"Ce i-ar folosi unui om sa castige toata lumea daca, si-ar pierde sufletul?"Adventistii spun ca sufletul dispare o data cu moartea fizica a omului,cu alte cuvinte in momentul cand omul isi pierde viata,isi pierde automat si sufletul.
Dar toti ne vom pierde viata la un moment dat,dar atunci de ce a spus Isus aceste lucruri?A spus aceste lucruri pentru ca sufletul este vesnic,de aceea nu trebuie sa ni-l vindem pentru nimic in lume.Dumnezeul universului,Domn vesnic,a suflat suflare de viata,deci a pus in noi ceva vesnic.
Revenind la chestiunea Miller,ai spus ca White nu l-a sustinut pe acesta,ci l-a crezut.Eu personal din ce ai spus rezulta tot acealasi lucru ce l-am spus si eu.Ca l-a crezut,asta e de ajuns sa cred ca l-a sustinut,poate nu verbal,dar oricum.Eu cand cred ceva sustin acel lucru,poate chiar si involuntar.Si ma intreb de ce l-a crezut cand Biblia spune sa nu facem asemenea previziuni.Oricum nu mai are aceasta importanta.Si m-ai intrebat de ce nu am vorbit si despre cartile adventistilor.Tocmai pentru a fi impartial nu am facut-o,pentru ca oricat de mult ar dori sa fie obiective nu isi pierd subiectivitatea,si aceasta este normal.