Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #208  
Vechi 02.02.2011, 09:27:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar:
Biserica Orotodoxa (cel putin cea romana) nu il (mai) vede pe Augustin de Hippo drept sfant, ci fericit. Interesant este ca nu asta era cazul in sec. 17.

Nu sunt sigura daca cel pe care l-ai citat mai sus chiar a citit ceva din Toma de Aquino, de exemplu. Daca ar fi citit, ar fi vazut nu numai scolasticism, ci si o mare dragoste de Dumnezeu. Exact ca si la Augustin. Nu vad nimic rau in ideea ca, de exemplu, un adevar nu poate contrazice un alt adevar. Si altele si altele. Doar a spune ca pur si simplu unii sunt sfinti si altii sunt "sfinti" fara a da prea multe argumente...Ce anume este in contradictie cu Traditia Bisericii in Toma de Aquino? Hmmm.
Nu stiu cum era in secolul 17 (poate aveti un link), dar ce putem observa e ca cele doua idei gresite ale Fer. Augustin au dus la formarea dogmelor catolice (Filioque) si protestante (predestinarea).
Legat de Toma d'Aquino, nu are importanta ca in cartile sale putem citi de dragostea de Dumnezeu. Si cei cu Osho spuneau ca in cartile sale scrie doar despre iubire. Important e ceea ce crede si in ce crede. Din moment ce ortodocsii spun ca nu exista Sfinte Taine in afara ortodoxiei nu stiu de ce intrebi de ce un catolic nu e sfant la ortodocsi.

Iar despre Toma d'Aqino am gasit ca unele din ideile sale ar fi dua la formarea inchizitiei, se pare ca nu ai citit tot:
"Erezia este pacat, pentru care vinovatul trebuie nu numai sa fie excomunicat din biserica dar si sa fie scos din randul celor vii. Daca ereticul staruie in ratacirea lui, atunci biserica, pierzand orice nadejde pentru mantuirea lui, trebuie sa aiba grija de mantuirea celorlalti oameni, izgonindu-l pe acest eretic prin excomunicare. Dar dupa aceea, biserica il preda puterii laice ca prin moarte sa-l scoata din lumea aceasta."
Reply With Quote