View Single Post
  #9  
Vechi 19.09.2011, 17:34:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca reprezentarea lui Rubliov a Sfintei Treimi a fost un dar al lui Dumnezeu. Au aparut discutii si vor mai fi, pentru ca noi nu mai suntem capabili sa privim lumea si cele din ea ca pe un dar al lui Dumnezeu.

Mihai, nu prin inteligenta ajungem sa-i facem pe oameni sa cunoasca Ortodoxia ca fiind vie, ci prin ajutorul pe care ni-l da Dumnezeu in acest caz. Daca Pavel spune ca Dumnezeu le-a ales pe cele slabe ca sa rusineze pe cele tari, e de la sine inteles, ca Dumnezeu poate face minuni si prin cel pe care noi nu dadeam doi bani.
Cred că-i foarte corect să vorbim despre creativitatea în Biserică ca dar al lui dumnezeu (nici n-ar putea fi altfel). "Fără Mine nu puteți face nimic " spunea Domnul, nu mai știu unde, prin care elimina din perimetrul Bisericii orice orgoliu artistic și realizare exclusiv individuală.
Inteligența e un simplu instrument din dispozitivul duhovnicesc, cu rolul limitat de a explora și traduce în termeni inteligibili, în vederea experienței liturgice, nesfârșita paletă de daruri pe care Dumnezeu le revarsă asupra eclessiei atunci se manifestă ca Trup și nu ca sumă de funcțiuni autosuficiente.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote