View Single Post
  #12  
Vechi 16.06.2012, 20:28:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Motivele ar fi multe ,deoarece in foarte multe locuri din tara programarile se fac cu un an doi si chiar trei inainte de cununie altfel nu gasesti local iar cand postul este foarte scurt cum se intampla anul acesta atunci se acorda dispense pt ca Biserica in primul rand nu opreste pe om de la a se casatori sunt trei mari posturi cand nu se fac cununii si din acest motiv se tine seama si de aspectul acesta al organizarii si da nu sunt suficiente sambetele si duminecile de peste an mai ales ca multi isi doresc sa se casatoreasca vara pe soare pe caldura si nu in alta perioda a anului si este bine ca lasa si fac acest pogoramant biserica nu ar mai fi biserica fara ingadiunta .Canoanele nu se incalca chiar ele prevad pogoraminte pt diferite nevoi neputinte sau ocazii in diferite perioade ale anului bisericesc
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote