View Single Post
  #15  
Vechi 16.06.2012, 20:52:02
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
Daca fratia ta doreste sa fie smintita pt ca Biserica cum am mai spus prin canoane ingaduie un astfel de pogoramant vei da seama pt lipsa de ingaduinta a ta in fata Celui de sus.Eu ti-am spus cum stau lucrurile pt ca stiu ce vorbesc si experienta mea in BO e vasta.Canoanele sunt norme doar norme de ghidare nu legi in sine nu se fac pogoraminte sau dispense la canoanele de ordin dogmatic si moral .la cele de ordin disciplinar se fac pogoraminte atata timp cat nu aduc atingere moralei sau dogmei .Nu poti sili pe cineva sa faca ceva doar ca tu vezi rdaga doamne te smintesti sau ca e post si pt ca nu e un post aspru dur si nu e legat de un praznic imparatesc sau al Maicii Domnului prin canoane sa hotarat astfel de pogoramant .Cerceteaza si vei vedea De altfel ar trebui sa incheiem aici subiectul pt ca locul lui nu e aici .
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote