View Single Post
  #413  
Vechi 31.05.2013, 17:41:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai dreptate cu selecția naturala.
sesizezi 4 probleme: hrana, poluarea, sedentarismul și stresul.
dar observ că majoritatea, și nu mă refer la cei de pe forum, își fac griji, cel mai,des, față de hrană.
am rezolvat celelalte? sau măcar ce ține de noi, sedentarismul?
- Hrana -

Putem mînca relativ sănătos, dacă vrem. Niciodată nu ne vom putea feri 100% de chimicale sau de alimentele modificate genetic, dar dacă vom reuși să le eliminăm în proporție de 90% e destul de bine pentru lumea în care trăim.

- Poluarea -

Nu mulți își permit să se mute la munte pentru că jos în vale e poluare prea mare. Nici nu putem bea doar apă de izvor de munte, dar putem consuma apă de fîntînă în locul celei de la chiuvetă, chiar și pentru gătit. De asta s-a inventat postul (ăla cu apă, fără mîncare), post pe care oamenii îl țin din vremuri ancestrale și care ajută printre altele și la detoxifierea organismului.

- Sedentarismul -

Exercițiul fizic e mult mai important decît grija mîncatului sănătos. Majoritatea dintre noi, cei ce avem acces la forum de la lucru, mai mult stăm pe scaun decît ne mișcăm. Mulți nu au timp de mers la sală sau de alergat prin parcuri, dar nimeni nu poate spune că nu poate face acasă cîteva flotări, abdominale, genoflexiuni, gantere și alte exerciții care folosesc în principal greutatea corpului propriu pentru a antrena mușchii.

- Stresul -

Ăsta ține de psihicul fiecăruia. Eu am învățat în timp să mă abțin de la stres. Am grijile mele ca orișicine, dar nu mă consum din cauza problemelor cotidiene sau chiar în situații relativ deranjante care apar uneori. Se știe că stresul cauzează boli nasoale împreună cu alți factori de natură diversă. De ce să-mi stric sănătatea și să-mi scad randamentul în momentele ”tensionate” cînd pot rămîne calm și detașat?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote