View Single Post
  #158  
Vechi 04.03.2016, 13:24:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?

Referinte din Sf. Parinti pentru teologumena asta, ai?

Daca tot faci reeferinte la scrieri si cautari profunde, o trecere asa, prin istoria teologica a Bisericii, care sa justifice ideea asta, estem?

Sunt extrem de putine invataturi clare pe tema asta (si am citit suficiente), insa am gasit in foarte putine locuri referinte precise pe tema asta.
Pentru ca sunt atat de putine nici tu nu poti sa aduci cine stie ce "referinte directe", ci doar concluzii "logice", dovezi indirecte, asa cum isi dau toti cu parerea pe aici, ca sunt curati, ca alte virgule.

Eu am cautat "marturii directe" din mistica ortodoxa, pentru ca de fapt acolo trebuie sa cauti, in VIATA ORTODOXA de 2000 de ani. Mistica este trairea dogmaticii, este expresia vie a invataturii si dogmaticii Bisericii. ESTEM ? (Aroganta expresia asta... plina de superiorate si alea alea, nepotrivita pentru un crestin sau teolog)


1. La Sf Paisie Aghioritul ce a vazut el.
2. Am gasit intr-o carte ce zicea un parinte cu experienta pe tema asta unei femei, cum sa se roage pentru cei 2 copii avortati ai ei; m-a uimit claritatea parintelui pe tema asta.
3. Am mai gasit o carte care povestea ce a vazut o femeie pe tema asta, cum a visat-o pe Maica Domnului suparata si cei 2 copilasi ai ei, cum s-a rugat cum lucrurile s-au indreptat pentru ea.



Insa referinta cea mai importanta este Dumnezeu. Daca nu ma credeti pe mine rugati-va Lui sa va arate. Daca Sf. Paisie Aghioritul s-a rugat si a vazut asta, pe el de ce nu il credeti? Din necredinta.... Marturie mai mare ca a lui ce sa avem.
Si eu m-am rugat si de asta va zic ce e mai sus.
Reply With Quote