View Single Post
  #159  
Vechi 28.03.2016, 20:53:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pe masura ce regasesc referintele o sa le adaug aici, pentru a lumina aceasta problema cu "documentatie" corecta.

In Viata Cuviosului Paisie Aghioritul, pagina 278, zice asa:
Vedenie Infricosatoare Despre Sufletele Copiilor Avortati

"La 11 Aprilie 1984, in Martea Luminata, la ora 12 noaptea, Staretul a avut o vedenie in care i s-a aratat infricosatoarea crima a avorturilor.
Aceasta vedenie a povestit-o multora si este chiar publicata, dar o consemnam si aici pentru ca subiectul este o mare insemnatate si ii preocupa pe multi in nadejdea ca vor fi ajutate cateva suflete.

"Intr-o noapte povestea staretul, dupa ce am aprins doua lumanari, asa cum obisnuiesc sa fac chiar si atunci cand ma odihnesc, pentru cei care sufera si sufleteste si trupeste, in care se cuprind si cei adormiti, am avut o vedenie infricosatoare. Am vazut un lan de grau necopt, care abia incepuse sa scoata spicul. Eu ma aflam in afara zidului care imprejmuia acel lan si aprindeam lumanari de partea exterioara a lui pentru cei adormiti. In partea stanga era un teren neuniform, rapos si neroditor, care se cutremura de vuietul a mii de voci sfasietoare, care ar fi sfartecat chiar si cea mai impietrita inima. In timp ce sufeream din pricina acelor voci sfasietoare, si nu-mi puteam explica vedenia, am auzit o voce spunandu-mi: Lanul cu grau necopt este cimitirul cu sufletele mortilor care vor invia. Iar locul acela care se cutremura de acele voci sfasietoare, este locul unde se afla sufletele copiilor avortati".

Dupa ce a incetat vedenia, nu-mi puteam reveni din pricina marii dureri pe care o simteam. Nici macar nu ma puteam intinde in pat ca sa ma odihnesc putin, cu toate ca eram frant de oboseala, din pricina mersului pe jos si a statului in picioare din ziua precedenta."
Reply With Quote