View Single Post
  #160  
Vechi 28.03.2016, 21:14:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

In cartea Minunile Vremurilor din Urma,
pagina 76, Minunile din Tuapse (Rusia) zice asa:

Am fost pe lumea cealalta

Este vorba despre povestea unei femei, necredincoase, care are un accident de masina si care este luata de ingerul ei pazitor si dusa pe lumea cealalta unde i se arata toate pacatele omenesti. Ce este extrem de interesant asupra descoperirii este stilul extrem de laic al prezentarii, complet lipsit de orice influenta a textelor sau formularilor regasite curent in textele bisericesti.

..... intamplarea este foarte lunga are multe pagini, extrag doar paragraful cu pricina.
In partea opusa a curtii am vazut niste coridoare deschise ca in localitatile rurale. Era murdar si dezordine. Si deodata, in aceasta mizerie, am vazut niste copilasi murdari si manjiti. Impreuna cu ei erau doua femei, insa ele sedeau cu spatele la mine, parca supraveghindu-i pe copii. Cei ce mai insoteau mi-au explicat: "Acestia sunt copiii nenascuti". Eu am intrebat cum asa? "Sunt jertfele avoturilor". In momentul acela mi s-a intunecat mintea, parul mi s-a facut valvoi si am inghetat de frica, de rusine si de groaza! Nu stiam unde sa ma ascunde de rusine. Nu mai aveam intrebari si indreptatiri: acolo erau copiii mei caci facusem avorturi si nu intelelsesem ca era pacat. Cuvantul aceasta nu il cunosteam. Am simtit chinul si suferinta si am simtit ca trebuie sa raspund pentru ei. Insotitorii mei taceau, simtind vina mea de moarte. Femeile care sedeau impreuna cu copiii erau partase la faptele noastre, nu-si intelegeau munca lor si sufereau pentru noi toate. Mi-am dat seama de soarta mea si i-am lasat pe copii sortiti pierii. Si tocmai atunci am simtit ca voi fi dusa la locul meu, iar care era el va puteti inchipui usor.
.........
Reply With Quote