View Single Post
  #1767  
Vechi 06.06.2016, 01:44:18
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
.
Au reușit să desființeze oamenii de știință, evoluția, din primul an de la apariție ei, nu numai eu, dar azi și sute de milioane de alți oameni și mulți oameni de știință. Evoluția, nu are nici un argument, nicio bază, nimic, ci numai întuneric, sclavie, rasism, arianism, eugenie, etc.

Cu ce vin în schimb? mă întrebi.

Cu începutul și sfârșitul, alfa și omega. Cu Domnul. Creștinismul, desăvârșirea, îndumnezeirea omului.
Cu Iubirea, cu rugăciunea, cu smerenia, cu discernământul, cu virtuțiile, câte puțin din fiecare. De la Domnul, tot. Să le înmulțim.

Ce s-a întâmplat pe pământ din momentul apariției vieții și până în prezent? Ne spune Sfânta Treime în Biblie. Crede și vei fi viu.

În fine, fraților, eu am terminat aici, deocamdată, o să mai revin dacă mai găsesc vreun articol interesant, ce-a fost publicat.

Iertați-mă și pomeniți-mă.
Bun, deci tu vii in locul unei teorii sustinute de logica si dovezi din diferite discipline (paleontologie, biologie moleculara, matematica etc) cu o credinta personala bazata pe informatiile cuprinse in Biblie, o carte ce de mult timp nu se mai afla in acord cu realitatea, plina de contradictii logice. Sper ca observi lipsa de argumente (sau, mai degraba, argumentele invalide de tip argumentul ignorantei) in cele spuse mai sus de tine.

As vrea sa intelegi ca nu am nimic cu tine sau cu credinta ta (esti liber sa crezi ce vrei, desi si aici este mult de discutat, libertatea credintei nu exista chiar asa cum considera majoritatea oamenilor; dar este o alta discutie), ci cu faptul ca manifesti o ignoranta imensa fatza de stiinta si de metodologia acesteia. Este o lipsa de respect, mai ales daca luam in calcul ca te folosesti de stiinta, logica si ratiune ori de cate ori este in folosul credintei si al religiei tale, dar atunci cand stiinta intra in conflict cu credinta ta (intr-un mod neintentionat, bineinteles) aceasta sufera multiple atacuri din partea ta si a altor oameni.

Asadar, daca doresti sa continuam intr-un mod corect si riguros discutia, astept in continuare dovedirea prin argumente valide a faptului ca teoria evolutiei este falsa si, bineinteles, explicarea vietii printr-o alta teorie stiintifica si rationala.

Numai bine!