View Single Post
  #15  
Vechi 23.03.2007, 20:58:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

rellyv,te felicit si ai toata stima mea pentru ca esti mama a 4 copii,lucru pe care nu cred ca as putea sa-l indeplinesc,nu am rabdare...nu concep sa mai fac mai multi copii,mai ales ca am deja 32 de ani,este mai usor cand incepi la varsta de 21 de ani.
Nu am spus ca rudaciunea non-stop este specifica indeletnicirilor evului mediu,ci ca delasarea totala si apelarea in intregime la rugaciune in conditiile in care problemele fizice depin si de doctori,deci este o atitudine primitiva renuntarea categorica la doctor in conditiile in care starea fizica a unui om este delicata si necesita interventia medicala.Cel putin,asa mi s-a parut ca te-ai exprimat tu,ceva de genul ca nu mai avem nevoie de doctori.Multi oameni au tendinta sa spuna ca inainte cum nasteau femeile in mod natural si de cele mai multe ori singure...da!,dar foarte multe dintre acestea mureau datorita complicatiilor,a hemoragiilor si-a desfasurarii travaliului intr-un mod prea lent si in timp indelungat.Poate era ,practic o selectie naturala,nu stiu,cert este faptul ca Modernizarea nu doar ca a adus "pacate"pe pamant,dar a inceput sa salveze si multi oameni ajungandu-se la tratamente care astazi par banale in boli vindecabile,in timp ce in trecut se murea pe capete de la aceleasi afectiuni care astazi nu creeaza probleme speciale.
Reply With Quote