Subiect: politica
View Single Post
  #7  
Vechi 20.04.2007, 12:35:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
da de ce esti asa mirat BOR nu se implica in anumite legi care se discuta in Parlament ?dintotdeauna daca iti mai amintesi religia era implicata in politica biserica inainte de 89 era subordonata politicului si la aceasta tema putem posta subiecte care nu au legatura cu credinta si stiu ca sunr si alte forumuri dar acest forum este singurul la care am scris
chiar daca am zis ca ies parca m-am atasat de acest forum si gata. :):)Daca vrei sa spui ceva in legatura cu problema de azi care nu e deloc de trecut cu vederea bine daca nu si atunci e bine
Biserica nu se implica in Politica. Este vorba despre separatia puterilor in stat.

"dintotdeauna daca iti mai amintesi religia era implicata in politica" Pai daca a fost asa asta nu a fost intotdeauna un lucru bun.

Oricum, in prezent, BOR are Legea Cultelor, o lege buna. Nu vad de ce s-ar mai implica in politica. Si ma refer la BOR ca institutie, nu la unii dintre membri care, ignorand decizia Sf Sinod (din anul 2004) fac politica.

Mi-ar placea sa discutam mai mult despre relatia Stat - Biserica. Problema asta cu Basescu...e prea politica :D
Reply With Quote