View Single Post
  #36  
Vechi 25.01.2011, 01:13:38
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intre cele doua pe care le-am bolduit, mai exista una : fenomenul de clarviziune.Se deschide al treilea ochi.Si se poate intampla si in urma unui soc. Daca fenomenul se intampla unui om de rand, se spune ca e de la diavol ,daca fenomenul se intampla unui calugar,se numeste "inainte vazator cu duhul" si se spune ca este de la Dumnezeu.Tu ce parere ai?:-)
Eu cred ca sunt de la Diavol (gresite) toate "puterile" care nu sunt intelese si folosite corect. In realitate totul este de la Dumnezeu. Partea "diavoleasca" este tocmai gresita intrebuintare a lor. Deci, in cazul in care cineva intra in posesia unei posibilitati sa zicem "accidental", are doua optiuni:
- invata sa o foloseasca corect in conformitate cu legile lui Dumnezeu si atunci este totul ok (indiferent de e calugar sau om de rand)
- sau o foloseste iresponsabil si atunci se intampla numai lucruri rele (de la diavol).

Deci mi se pare eronata parerea ca daca apare la om de rand e neaparat de la Diavol si daca apare la calugar e de la Dumnezeu. Diferenta dintre Dumnezeu si Diavol o face corecta folosinta. Evident ca pentru a folosi lucrurile astea corect, omul trebuie sa fie destul de matur cat sa le inteleaga rostul in univers, in conformitate cu legile universale ale lui Dumnezeu.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote