View Single Post
  #124  
Vechi 17.09.2011, 23:38:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, dar vezi, subiectivismul conduce umanitatea; e o greseala sa crezi altfel. Deci, de ex., neica si savo nu au fost provocati...nu poti, ortodox fiind, sa te porti marlaneste cu eterodocsii/ateii doar pentru ca esti intre "ai tai", pe un forum ortodox. Nici daca esti catolic nu te poti purta marlaneste cu non-catolicii pe un forum catolic. Ce este in sa evident este ca nici catolicii, nici unii (N)P nu se poarta, numeric si statistic vorbind, dar si ca impresie generala, asa de marlaneste ca niste stilisti sau ca fanaticii sus-amintiti. Chiar, tot vorbesti de eterodocsi. Insa contra stilistilor, care fac BOR si credinciosii in tot felul porcesc, ce zici? Nu zici nimic? Nu eu am zis ca BOR e "eretica", "preoti fara har", etc. Pentru noi, sunteti niste frati in schisma, niste frati certati si plecati.
Diferenta e ca eu nu am laudat si incurajat acele atitudini, ba chiar am scris ambilor sa fie ceva mai temperati. Tu de exemplu ai laudat si incurajat userul penticostalul in mesajul rautacios pe care mi-l scria a nu stiu cata oara pentru ca scrisesem ceva ce nu-i placea despre cultul penticostal. Cam asta e diferenta. Plus ca ti-am atras atentia de cateva ori sa nu ne mai denigrezi ortodoxia, de multe ori ne numesti schismatici, cerularieni si altele mai rele.
Asta ca sa ma refer la tine, desi nu despre tine era vorba, cel putin cu mine nu ai fost direct agresiv.
Stilistii intra tot la eterodocsi, adica cei ce nu sunt in BO. De ce trebuie sa fac eu treaba pe care trebuie sa o faca administratorul, asta tot intreb.

Last edited by catalin2; 17.09.2011 at 23:40:41.