View Single Post
  #5  
Vechi 25.08.2013, 15:52:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La fiecare Liturghie. În cazul mireanului din zilele noastre, săptămînal.
1. Mai intai ca exista liturghii si in timpul saptamanii la anumite sarbatori. Si atunci se impartasesc unii.

2. Nu stiu daca exista un numar de zile de post prescris inainte de impartasanie.
Unii spun o saptamana, altii 3 zile, iar altii, dupa puteri.

3. Te referi numai la postul alimentar?

Eu am vazut ca exista oameni care se imprtasesc la fiecare liturghie (deci si mai des decat saptamanal). Cum fac ei nu stiu. Mai ales cei casatoriti...

As mai spune ca postul alimentar singur nu are prea multa valoare.

La intrebarea ta din titlu raspunsul meu este: nu e vorba de dispozitie, ci mai ales de putinta.
Cei care sunt vegani (deci nu mananca nimic animal) o fac tot timpul, deci nu au probleme si se pot impartasi teoretic ori cand vor (ca totusi mai este necesara si o alta pregatire).
Cei care sunt sanatosi si care mananca normal - aici e vorba de decizia fiecaruia.
Cei care au probleme de sanatate si trebuie sa manance sau sa evite anumite alimente, sa respecte o dieta, sau un program de alimentatie probabil ca primesc dezlegare de la preot.

Discutia este foarte delicata si ti-as recomanda sa intrebi un preot de mir si sa ne spui si noua.

Impartasirea saptamanala sau mai deasa de atat nu cred ca presupune post continuu. Nu pentru mireni.

Exista acea regula a ajunarii sambata de la o anumita ora. Unii spun ca in perioadele normale e suficient atat. In perioadele de post de dianintea unor sarbatori importante, se tine o saptaman macar. Sunt unii care pot si tin mai multe saptamani sai chiar tot postul (14 zile, 21, respectiv 40 zile).

@antoniap - nu contesc ceea ce ti-au spus preotii. Dar ceva lipseste. Postul alimentar nu este suficient. Si intreb din nou ce cer acesti preoti atunci celor casatoriti? Sau sunt preoti de manastire?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote