View Single Post
  #181  
Vechi 01.04.2016, 12:27:18
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Daca va uitati atent threadul asta are un numar imens de vizualizari, oamenii sunt interesati de subiect si este pe net a 3-a referinta in cautarea "sufletul copil avortat".
Sunt atatea intrebari in alte threaduri de tipul: am facut un avort, ce fac? Poate threadul asta ar fi trebuit sa fie un raspuns si o problematizare (chiar daca nu corecta teologic chiar la nivel de incercare sa fie una corecta) si nu o cearta si disputa continua intre noi, o disputa intre tot felul de speculatii care de care mai departate de Biserica.

In loc sa punem fiecare ce vrem in threadul asta mai bine am ramane pe subiect si spre folosul altora. O disputa "teologica" purtata corect este mult mai folositoare decat una de jigniri. Orice text folositor pro si contra este folositor. Eu am pus ce am gasit IN BISERICA. Voi puneti ce gasiti in logica voastra. Sunt folositoare si unele si altele.
Un thread ca acesta poate schimba viata unui om, in mod real intr-o directie pozitiva.
Ce sa pui frate, pe topic? Ce nu s-a spus deja? Ce citate nu s-au dat, de la sfinti si cuviosi, din toata invatatura Bisericii? Si aici si pe alte topicuri asemanatoare.
Asadar, avortul e a ucide prunc, inca acolo inlauntrul mamei, este pacat mare, sunt vinovati multi de asta, parintii ajung in iad daca nu fac pocainta mare, copiii ajung in lumi triste etc. etc.
Asa. Si ai impresia, poate, ca daca mai adaugam altele pe tema asta, pe aici, vor inceta avorturile! Sau poate crezi ca se vor consola cei care au avortat? Ori poate se vor infricosa, se vor umple de cainta etc.
Eu ma indoiesc de utilitatea acestor discutii, deoarece, in ciuda faptului ca s-au scris toate cele care trebuiau sa fie scrise, desi se stie bine ce e avortul si cam ce se intampla cu cei care au dus la omorarea copilului - totusi fiecare face ce vrea, se avorteaza pe rupte, mentalitatea lumeasca e mai tare decat invatatura bisericeasca. De ce? Pentru ca asa vrea lumea!
Spui ca se uita multe lume la topicul asta. Si tragi concluzia ca ar fi un moment bun sa mai salvezi pe cineva....
Frate Gpalama, ma iertati, sunteti cu capul in nori se pare... Nu stiti de ce casca gura poporul la topicul asta? Chiar nu stiti? V-o reamintesc eu: din duh de barfa si de flecareala, din plictis, din curiozitate ieftina, din nevoie de a-si gasi scuze/rationalizari pentru viitoarele avorturi, din nevoia de a se autojustifica pentru avorturile trecute.
Imi pare rau, dar cred cu tarie ca asa stau lucrurile. Din cate cunosc pe oamenii de la noi, manelizati si histrionizati si trandaviti in toate cele pana peste poate - asa cred ca stau lucrurile.
Dar fratia voastra nu are decat sa scrie mai departe, cat veti pofti. Sa dea Domnul sa fie de folos!
Reply With Quote