View Single Post
  #8  
Vechi 19.06.2013, 10:25:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, unul din parinti trebuie sa fie nitel semi-genial.
Asta e o idee indusa de un regim de trista amintire. Eu la scoala am invatat ca nu e important sa stii toata materia, importante sa stii sa cauti informatia de care ai nevoie intr-un timp scurt.
Citat:
In al doilea rand, experienta integraii intr-o colectivitate eterogena, foarte valoroasa in viata, e pierduta din start.
Daca sustii ca un copil care sta 4-5-6 ore pe zi intr- incapere cu 20 de copii de aceesi varsta ca el are mai putine sanse sa se integreze intr-un mediu decat un copil care are parte zilnic de mai multe iesiri din casa si interactioneaza cu oameni diferiti, de varste diferite, cu activitati diferite cred ca realizezi limbajul de lemn indus tot de un regim de trista amintire.
Citat:
Insa TIMPUL e problema cea mai mare.

Un copil face la scoala 4 ore pe zi in clasele primare.
Pe urma sunt 5 (Sau 6?) in generala si la fel un liceu.
Asa e. din care scadem strigarea catalogului, impartirea materialelor, ascultarea a 1-5-7 elevi, apoi tot felul de prelungiri menite sa dureze 50 minute. Si eu am avut parte de momente: am terminat lectia acum..conspectati sau va puteti face temele la alta materie, repeta la alta disciplina ...
Citat:
Da, poate ai sa zici ca acasa, e necesar doar jumatate din timp, insa chiar si asa, nu e putin.
Exact asta o sa zic. Timpul se injumatateste.
Citat:
Mai ales daca ai 2 copii de varste diferite, timpul necesar se dubleaza.

Daca ai 4..5..6 (ortodoxie, copii multi, nu?) iti pui mainile in cap.
daca mergi tot pe sistemul clasic, poate ca asa ar fi.dar acasa lucrezi diferentiat. In timp ce unul deseneaza, celuilat ii explici lectia la mate.apoi in timp ce unu face exercitii la mate, cu celalatl desenezi bastonasele. etc plus ca lectiile ce tin de uman se pot face impreuna, oferindu-i astfel celui mic sansa de a participa la o lectie cu fratii lui, de a le asculta intrebarile si e uimitor cat de multe stie mezinul raportat cu fratii lui la aceeasi varsta.
Citat:
Si in orice caz, legea romaneasca nu-ti da voie sa tii copilul acasa, nici nu-ti echivaleaza studiile la domiciliu.
Informatie eronata. Exista cadru prin care iti poti scoli copilul la o alta universitate din strainatate, astfel incat sa ti se permita scolarizarea la domiciliu.
Iar in privinta echivalarii studiilor, exista in fiecare judet o comisie care exact cu asta se ocupa: echivalarea studiilor elevilor straini, pentru reintegrarea lor invatamantul romanesc

Citat:
Deci din start, esec.
Tocmai ti-am aratat ca se poate. Dar repet, Scolarizarea acasa nu e pentru toata lumea!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 19.06.2013 at 10:37:33.
Reply With Quote