View Single Post
  #106  
Vechi 07.11.2013, 12:14:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateimatei Vezi mesajul
Ceea ce ma ingrozeste in mod real este aparitia manifestarilor agorafobe.
asa e stimate domn, si eu sufar de agarafobie. Mai ales cand se injura de Dumnezeu si se discuta tot soiul de subiecte cu teme sexuale. Si ca o bolnava de sunt, parasesc aceste grupuri si ma retrag fie singura, fie langa oameni putini, dar buni. Care imi impartasesc convingerile. Asa e , sufar de o boala patologica
Citat:
Aceasta perspectiva asupra realitatii este in mod obisnuit specifica celui de-al doilea val de neoprotestantism, nu ortodoxiei. Parca aud vocea unui "crestin" renascut care are cunostina de Scripturi numai prin prisma predicilor pastorului X, si care se duce acasa, aduna toata familia intr-o camera, inchide usile si geamurile asteptand "ridicarea la cer" ...
Comparatie nereusita. Neasocierea cu atei, agnostici si mai stiu eu ce colorati spirituali nu inseamna nebunie, habotnicie. Sau daca vrei numeste-o si asa. La fel de nebun a fost si Lot care se supune Domnului, care ii cere sa iasa din mijlocul semenilor sai cu care putea socializa si sa mearga in alte locuri.
Citat:
Pai daca asta era mentalitate ortodoxiei de la inceput, s-ar fi stins in doua generatii.
din cate imi amintesc, crestinii de la inceput se intalneau zilnic, impartasindu-se din acelasi Potir si apoi bucurandu-se impreuna din agapa la care a contribuit fiecare. Uniti in jurul lui Hristos oamenii rezistau. Nu tin minte ca si crestinii sa isi fi trimisi copiii la scoli unde sa invete ca Dumnezeu e o minciuna si parintii lor niste inapoiati sociali. Nu tin minte ca primii crestini, si urmatorii, sa-si fi lasat odraslele fragede sa fie mutilate sufleteste de pagani. Ma ajutati cu vre-un exemplu?
Citat:
De cand educatia ortodoxa implica handicaparea sociala?
De cand pasarile care s-au nascut in colivie considera zborul o boala.
Citat:
De cand functionam pe principiul strutului?
Eu intreb altfel: cata vreme o sa ne mai purtam ca strutii? Cati copii ai stimate, domnule in scolile publice, ca sa vorbim pe cazuri concrete?
Citat:
Scopul educatiei este acela de a le oferi copiilor capacitatea de discernamant. Trebuie sa-i pregatim sa se descurce singuri! Afara! In Lume!
Exact! Dar cum nu scoti in om in pijama in troiene, la fel nu lasi un copil fraged in mijlocul lupilor. Mai intai il fomezi, il hranesti bine sa se inzdraveneasca, sa prinda puteri, ii dai in mana toiag si apoi ii dai drumul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.11.2013 at 12:18:11.
Reply With Quote