Subiect: Cununie 2021
View Single Post
  #3  
Vechi 01.02.2020, 17:52:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Pe de alta parte ma gandesc la ceva foarte important, 1 an si jumatate este foarte mult cum spunea un preot care il stimez, in atat de mult timp tinerii de pot despartii de nenumarate ori. Ma intreb de ce trebuie sa asteptati atat de mult??
Poate e și un lucru bun în faptul că tinerii se despart înainte de nuntă, renunță înainte să atragă instituțional și sacramental o responsabilitate foarte mare precum a căsătoriei.

Povestea teologul Danion Vasile că un cuplu proaspăt căsătorit se despărțise la câteva luni de la nuntă.

Dacă ne referim strict la despărțire, poate e mai bine să se petreacă înainte și să nu se ajungă la divorț, notar, pe de altă parte ai dreptate dacă te referi la pericolul păcatului.

E mai complicat un divorț, decât să o iei pe alt drum la timp, fără să faci tam tam cu invitați.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Extraordinar de mult de fapt, daca v-ati casatorii mai iute pe vremea aia ati putea avea deja un copil.
În ziua de azi se întâmplă un fenomen foarte ciudat, unii se căsătoresc abia după ce au primul copil, iar cei mai mulți nu procrează în primul an de căsătorie.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cand m-am casatorit cu sotia mea dupa vreo doua luni am hotarat ca ne casatorim , dupa alte doua ne-am casatorit.
Mi-a povestit cineva anul trecut, ca atunci cand s-au interesat anul trecut pe vremea asta de muzica (era o formatie apreciata din oras) nu aveau decat ptr 2020 liber. Omul a spus ferm: "Eu nu imi fac nunta dupa restaurant sau muzica!" si sau casatorit in 2019.
Înainte nu conta așa de mult unde te căsătoreai, se făceau cununii și în cămine culturale sau în cantine, acum contează sala și muzica.
Condițiile de trai și nivelul de organizare erau la fel, aproape nimeni în afară de grangurii sus puși nu se diferențiau.

În ziua de azi te poți trezi după nuntă la vorbe din partea invitaților dacă-i chemi la nunți prea low cost, mai ales dacă ei au fost la cote înalte cu nunta lor și evaluează fiecare etapă și element din nuntă în funcție de ce au organizat.

În plus azi românii câștigă cel mai mult din istoria statului român, nici la venituri nu cred că se mai compară veniturile tinerilor proaspăt căsătoriți de acum cu cei dinainte de revoluție, pt că a crescut și vârsta căsătoriei.

Nu mai există termen de comparație între cîștigurile a doi tineri medici sau it-iști exemplu care-și organizează nunta fără să aibă nevoie de ajutor de la părinți, cu ce câștigau acu 30-40 de ani un cuplu de 20 și cva de ani care erau chiar la început de drum.

A mai crescut și oferta pieței de organizare de evenimente.

Treaba asta cu nunțile, invitații și sala e o buimăceală mai mult din Europa de Est, restul parcă nu exagerează în direcția aceasta..
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.02.2020 at 17:54:59.
Reply With Quote