Subiect: Cununie 2021
View Single Post
  #4  
Vechi 01.02.2020, 23:05:22
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate e Č™i un lucru bun în faptul că tinerii se despart înainte de nuntă, renunČ›ă înainte să atragă instituČ›ional Č™i sacramental o responsabilitate foarte mare precum a căsătoriei.

Povestea teologul Danion Vasile că un cuplu proaspăt căsătorit se despărČ›ise la câteva luni de la nuntă.

Dacă ne referim strict la despărČ›ire, poate e mai bine să se petreacă înainte Č™i să nu se ajungă la divorČ›, notar, pe de altă parte ai dreptate dacă te referi la pericolul păcatului.

E mai complicat un divorČ›, decât să o iei pe alt drum la timp, fără să faci tam tam cu invitaČ›i.
Societatea asta avansata tehnologic ne-a facut mai "sofisticati". Si asta are un pret lasam lucrurile importante si ne "infigem" la lucruri superficiale. Viata de familie , copii, puse in balanta cu nunta care sa fie bine mediatizata pe facebook,la nu stiu ce restaurante,sau cu cariera , sau cu nu stiu ce case sau masini care poate inca nu le avem, si cum sa avem familie fara ele???...
Se faceau copii in timpul razboiului si au fost bine mersi. Am pus acum cateva zile un link cu un tip care avand toate (materiale)a pierdut pe cei apropiati (mama a murit iar sotia a plecat) si a realizat ca pozitia sociala, lucruri cu gramada, masini etc erau GUNOI. El si inca un prieten au devenit minimalisti, si asta se refera si la un mod de viata si gandire in care sunt mai importanti oamenii ca lucrurile materiale.

Imi aduc aminte cum spunea schiarhimandritul Ioachim Parr in cartea :"CAnd cei doi una" cand il intreaba o femeie ce sa faca ca sa obtina casatoria perfecta si parintele ii spune in primul rand sa devina ea o sotie perfecta.Asta ar fi util daca fiecare tanar care se casatoreste s-ar gandi sa se jertfeasca in primul rand el ptr celalalt.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În ziua de azi se întâmplă un fenomen foarte ciudat, unii se căsătoresc abia după ce au primul copil, iar cei mai mulČ›i nu procrează în primul an de căsătorie.



Înainte nu conta aČ™a de mult unde te căsătoreai, se făceau cununii Č™i în cămine culturale sau în cantine, acum contează sala Č™i muzica.
CondiČ›iile de trai Č™i nivelul de organizare erau la fel, aproape nimeni în afară de grangurii sus puČ™i nu se diferenČ›iau.

În ziua de azi te poČ›i trezi după nuntă la vorbe din partea invitaČ›ilor dacă-i chemi la nunČ›i prea low cost, mai ales dacă ei au fost la cote înalte cu nunta lor Č™i evaluează fiecare etapă Č™i element din nuntă în funcČ›ie de ce au organizat.

În plus azi românii câČ™tigă cel mai mult din istoria statului român, nici la venituri nu cred că se mai compară veniturile tinerilor proaspăt căsătoriČ›i de acum cu cei dinainte de revoluČ›ie, pt că a crescut Č™i vârsta căsătoriei.

Nu mai există termen de comparaČ›ie între cîČ™tigurile a doi tineri medici sau it-iČ™ti exemplu care-Č™i organizează nunta fără să aibă nevoie de ajutor de la părinČ›i, cu ce câČ™tigau acu 30-40 de ani un cuplu de 20 Č™i cva de ani care erau chiar la început de drum.

A mai crescut și oferta pieței de organizare de evenimente.

Treaba asta cu nunČ›ile, invitaČ›ii Č™i sala e o buimăceală mai mult din Europa de Est, restul parcă nu exagerează în direcČ›ia aceasta..
Oferta pietei de organizare de eveniment eu zic ca sa dus chiar cam departe cu preturile si totul e prea comercial. Imi povestea cineva care lucreaza in strainatate si a facut nunta aici ca a discutat cu un fost coleg de facultate ptr poze,care se coupa cu asta printre altele, si cand a vazut cat cerea , nu i-a spus direct omului dar ii era pe buze sa ii spuna:" tu stii cat lucru eu ptr banii aia? Si tu ce cheltui nimic." Adica el vroia totul electronic si pozele sa si le faca el deci nu ii trebuia revelator fixator fotografului ca nu vroia pozele pe hartie mirele ca avea unde sa si le faca ieftin in strainatate.

Sunt adeptul simplitatii . Si oameni la nunta chemati chiar cei apropiati, ma rog asta e parerea mea.
Da ai dreptate e mult mai corect cum este in Germania de exemplu unde ii chemi doar pe cei apropiati la nunta. Oricum nu mai e mare castig acum la nunti ca sau lacomit si restaurantele , stiu cazuri cand au ramas cu datorii nu mari dar au ramas.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieşit pe uşa care mă purta spre libertate, am ştiut că dacă nu las ura şi amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€"ť.-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 01.02.2020 at 23:08:53.
Reply With Quote